Kosmetyka onkologiczna: kompendium wiedzy o masażu ONKOlogicznym

You are currently viewing Kosmetyka onkologiczna: kompendium wiedzy o masażu ONKOlogicznym

Terapeuci i pacjenci często obawiają się stosowania masażu onkologicznego, w przeświadczeniu, że może on nasilać rozwój choroby nowotworowej. Przeprowadzone dotąd badania nie wykazały jednak ani częstszego nawrotu nowotworu, ani jego rozsiewu. W wielu jednak przypadkach masaż onkologiczny okazał się być korzystny dla pacjenta pod względem strefy duchowej, psychicznej i wyraźnej, znacznej poprawy samopoczucia. Przygotowałam kompendium wiedzy o masażu onkologicznym, który jest jednym z elementów onkokosmetyki.

Onkokosmetyka – co to takiego?

Kosmetyka onkologiczna skupia się na zabiegach kosmetycznych dla pacjentów onkologicznych. To nowa gałąź kosmetologii, która powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie osób wyleczonych i poddawanych leczeniu. Łączy w sobie zabiegi i kosmetyki onkologiczne dopasowane do potrzeb skóry wrażliwej, zmienionej onkologicznie. Ich zadaniem jest pielęgnacja skóry przed, w trakcie i po chemioterapii i radioterapii, a także poprawa kondycji skóry oraz samopoczucia. Onkokosmetyka koncentruje się na ograniczaniu skutków ubocznych leczenia nowotworów w obrębie skóry, włosów i paznokci.

Czym jest masaż onkologiczny?

Masaż ONKOlogiczny daje skórze ukojenie i poprawia samopoczucie w trudnym czasie powrotu do zdrowia. Ponadto ma za zadanie zmniejszenie napięć mięśniowych i odczuć bólowych, poprawę jakości snu i ogólnego samopoczucia. Jego zadaniem jest ułatwienie, przyspieszenie i pomoc w powrocie do pełnej sprawności witalnej.

Wpływ leczenia onkologicznego na skórę, włosy i paznokcie

Chemioterapia i radioterapia są popularnymi metodami leczenia onkologicznego. Ich wpływ na organizm nie ogranicza się jedynie do ognisk objętych chorobą. Najczęstszymi problemami skórnymi po leczeniu onkologicznym są sucha i swędząca skóra, nacieki zapalne, przebarwiania, fotodermatozy, nadmierne złuszczanie naskórka oraz trądzik. Zaburzona bariera ochronna naskórka staje się bardziej podatna na infekcje. Konieczna jest jej odbudowa i utrzymanie w najlepszej kondycji przez długi okres. W przypadku włosów następuje nadmierne wypadanie. Zmienia się również płytka paznokci, która staje się łamliwa, żółta lub z ciemnymi przebarwieniami.

Wyjątkowe właściwości kosmetyki onkologicznej

Dotychczas najczęściej powrót do aktywnego korzystania z dobrodziejstw kosmetyki był zalecany po 5 latach od zakończonego leczenia. Wielu specjalistów w swojej dziedzinie, w tym lekarzy onkologów, zaczyna kwestionować tak długi okres remisji choroby przed korzystaniem z onkokosmetyki. Eksperci zwracają uwagę mnóstwo korzyści płynących ze stosowania holistycznego podejścia terapeutycznego po chorobie.

Zadanie kosmetologii onkologicznej

Ważnym aspektem kosmetologii onkologicznej jest poprawa jakości życia pacjentów oraz ich samopoczucia, które odgrywają znaczącą rolę w procesie leczenia. Zadaniem masaży onkologicznych i odpowiedniej pielęgnacji jest łagodzenie skutków działania leków, chemioterapii i radioterapii oraz przywrócenie równowagi skórze uwrażliwionej, uszkodzonej i nadmiernie przesuszonej. Natomiast podejście holistyczne sprawia, że korzystnie wpływa na poprawę samopoczucia pacjentów onkologicznych.

Co musisz wiedzieć przed masażem onkologicznym?

Bezpieczeństwo jest fundamentalnym elementem opieki kosmetologicznej nad pacjentem onkologicznym. W związku z tym tak ważny jest szczegółowy wywiad z klientem poprzedzający zabieg, od którego zależy przebieg masażu, intensywność i czas trwania. Węzły chłonne odgrywają istotną funkcję w reakcjach immunologicznych organizmu. Dlatego wszelkie zmiany w ich obrębie stanowić będą podstawę do doboru odpowiednich technik masażu. Masaż onkologiczny to połączenie subtelnego drenażu i spokojnych ruchów.

Warunki do wykonania masażu onkologicznego

Kosmetyki stosowane podczas masażu onkologicznego muszą być odpowiednio dobrane do potrzeb klienta, jego stanu skóry oraz terapii, aby nie wpływały niekorzystnie na stosowaną metodę leczenia. Również warunki panujące w pomieszczeniu, takie jak zapach, jasność i temperatura, dobrze jest dopasować do potrzeb i upodobań klienta. Warto pamiętać, że pacjenci onkologiczni są bardzo wrażliwy. W tym przypadku masażysta powinien wsłuchać się w potrzeby onkopacjenta.

Przeciwwskazania do wykonania masażu onkologicznego

Istnieją również pewne sytuacje, w których trzeba zrezygnować z masażu onkologicznego. Wyróżnia się wśród nich:

  • Stan krótko po operacji i nieskończonej diagnostyce lekarskiej
  • Świeże rany
  • Zmiany skórne trudne do leczenia
  • Przeczulicę i wrażliwość na dotyk
  • Gorączkę i złe samopoczucie
  • Brak wywiadu z pacjentem
  • Gorączkę i złe samopoczucie

Dlaczego warto korzystać z masażu onkologicznego?

Masaż onkologiczny to wyjątkowa forma terapii, której celem jest poprawa jakości życia osób ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową. Ma on zminimalizować ból, zmęczenie, lęk, zaburzenia snu, mdłości i uderzenia gorąca oraz poprawić nastrój. Poza tym masaż onkologiczny odwraca uwagę od myślenia o chorobie, zmienia negatywne doświadczenia związane z leczeniem, daje poczucie ukojenia i odprężenia, a także wprawia w dobre samopoczucie.

Izabela Heler-Brunné

Autor: Izabela Heler-Brunné – magister kosmetologii i edukacji zdrowotnej z rehabilitacją, fizjoterapeuta, wykładowca akademicki. Swoją karierę zawodową rozpoczęła blisko 20 lat temu w wiodących i znanych gabinetach branży beauty. Od lat poszerza swoją wiedzę i podnosi kompetencje. Instruktorka masażu, specjalistka pracy z kobietą w ciąży w aspekcie pielęgnacyjnym, jak i wykorzystania technik masaży orientalnych w codziennym życiu. W życiu prywatnym szczęśliwa żona i spełniana mama. Przeczytaj również mój artykuł pt. Wpływ masażu na ciało, umysł i samopoczucie.

Miejsca w sieci:

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.