Wpływ masażu na ciało, umysł i samopoczucie

You are currently viewing Wpływ masażu na ciało, umysł i samopoczucie

Kosmetologia współczesnych czasów, dzięki osiągnięciom techniki i nauki, jest dziedziną ciągle odkrywaną i rozwijającą się. W wielu aspektach nawiązuje do tradycji kosmetycznych, jak i holistycznego utrzymania równowagi w organizmie. Z sukcesem zdobywa nowe poziomy. Poznaj niezwykłe korzyści masażu na ciało, umysł i samopoczucie.

Szeroka oferta zabiegów w gabinetach kosmetycznych

Klienci gabinetów kosmetycznych chętniej wybierają zabiegi wykorzystujące nowoczesną aparaturę czy też korzystają z zabiegów medycyny estetycznej. Współcześnie rozpoczął się idealny czas, gdzie wszystkie dziedziny kosmetologiczne mogą z sobą współpracować. Uświadamianie, że efekt, czyli cel, który chcemy uzyskać, jest dobry przy współpracy wszystkich gałęzi kosmetologii, jest najważniejsze. A świadomy kosmetolog potrafi je wszystkie połączyć.

Regularne korzystanie z usług gabinetu kosmetycznego pozwala być systematycznym i świadomym swojej urody. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się metody orientalne, zwłaszcza te zainspirowane bogactwem świata Azji. Teraz wiadomo, jak skuteczne są to praktyki. Propagowanie zachowań profilaktycznych i holistycznych odgrywa istotną rolę w odniesieniu do stanu zdrowia, zarówno obecnego, jak i przyszłego. Najlepsze salony kosmetyczne oferują szeroki wybór masaży. Czym jest ten zabieg?

Czym jest masaż?

Masaż to zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki. Polega on na wykorzystaniu przez masażystę lub terapeutę określonych ruchów, w określonych tempie, z odpowiedni siłą i zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych, w kierunku do serca. Masaż to klasyczne i bezpieczne mechaniczne naprzemienne wywieranie i zwalnianie ucisku na masowanej okolicy ciała, czyli kompresja i dekompresja na tkanki miękkie organizmu. Jest jedną z najstarszych metod współcześnie wykorzystywanych w fizjoterapii, kosmetyce, kosmetologii i innych bardziej i mnie jeszcze popularnych dziedzinach.

Masaż w historii

Chińczycy stosowali masaż już co najmniej 1000 lat p.n.e., a w Asyrii w pałacu na Niniwie zbudowanym w 681 r. p.n.e. zachowały się obrazy masażu w alabastrowych relikwiach. Masaż stosowali również Japończycy, Hindusi, Greccy i Rzymianie. Hipokrates, który uznawany jest za ojca medycyny, uważał, że masaż jest istotną i skuteczną terapią leczniczą. W średniowieczu masaż stosowany był także w krajach arabskich, z których to terenów do Europy, w tym i na obszary obecnego państwa polskiego przynieśli krzyżowcy. Niestety w tych czasach głównie z powodów niemedycznych nie był stosowany, a nawet był zakazany.

W XVII w. we Francji masaż zaczęto nazywać mechanoterapią i to właśnie z języka francuskiego zaczerpnięto nazwy niektórych ruchów masażu wykorzystywanych dotąd. Między innymi: „effleurage” – „głaskanie”, „pétrissage” – „ugniatanie”, „tapotement” – „oklepywanie”, „friction” – „rozcieranie”, „vibration” – „roztrząsanie”.

Na przełomie XVIII i XIX wieku w Szwecji masaż wprowadzono do dziedziny lecznictwa. A w połączeniu z gimnastyką, ruchem czy wysiłkiem fizycznym został nazwany „masażem szwedzkim”. Pierwsze naukowe uzasadnione i poważne publikacje dotyczące działania masażu opracowano początkiem XIX wieku w Holandii. Od tego też czasu można powiedzieć, masaż zagościł w Europie na dobre.

Różnorodne techniki masażu

Rozwój nauki oraz różnorodnych technik masażu dostarcza nowych spostrzeżeń. Publikowane są prace, tworzone nowe techniki, badane efekty i użyteczność masażu w różnych przypadkach chorobowych. W kolejnych latach powstał masaż segmentowy, masaż okostnej, masaż tkanki łącznej, masaż wibracyjny, masaż podwodny, a także i drenaż chłonny.

Masaż klasyczny

Aktualnie podstawowy masaż klasyczny podobnie, jak kiedyś, stosuje się nie tylko w celach leczniczych. Zdecydowanie poprawia on ukrwienie, dotlenienie i odżywienie masowanych tkanek, ale także wywołuję pozytywne reakcje odruchowe w narządach i pozostałych układach. Szeroko stosowany jest w medycynie, fizjoterapii, sporcie, a także kosmetyce czy kosmetologii.

Podział masażu

Wielokierunkowość, mnogość i różnorodność form wykonania masażu doprowadziła do podstawowego podziału masażu według:

Obszaru masowanej okolicy:

  • masaż całościowy
  • masaż częściowy (segmentowy)

Sposobu wykonania:

  • masaż ręczny
  • masaż mechaniczny

Do masażu ręcznego – wykonywanego rękami terapeuty klasyfikujemy między innymi: masaż klasyczny, masaż relaksacyjny, masaż leczniczy, masaż sportowy oraz inne techniki masaży uznawane za masaż specjalny (okostnowy, tkanek łącznych czy drenaż limfatyczny). Masaż ręczny wykonywany jest manualnie przez masażystę lub terapeutę z wykorzystaniem środka poślizgowego wspomagającego masaż.

Masaż kosmetyczny

Głównym zadaniem masażu kosmetycznego jest pobudzenie funkcji skóry, regeneracja i aktywizacja mięśni do pracy. Wykonujemy go w celach poprawy walorów estetycznych, jak i funkcjonalnych. Masaż kosmetyczny ponadto zapewnia odnowę biologiczną całego organizmu – dzięki niemu całe ciało zyskuje odmłodzenie i staje się piękniejsze.

Wpływ masażu na zdrowie i ludzki organizm

Masaż ma założony wpływ na organizm i zdrowie człowieka. To zabieg wymagający skupienia podczas wykonywania. Powinien być indywidualnie dopasowany do potrzeb skóry i oczekiwań klienta. Ma szerokie zastosowanie relaksacyjne w fizjoterapii, chirurgii plastycznej, kosmetyce i medycynie estetycznej.

Odmładzający masaż twarzy

Świadomość ludzi, że masaż może dać trwały i skuteczny, efekt odmłodzenia skóry w dalszym ciągu jest niewielka. Masaż twarzy bez względu na metodę, cel i okres życia, jest jednym z najgłębszych osobistych doświadczeń klienta w gabinecie. Sposób, w jaki odnosimy się do dotyku, w przypadku twarzy jest kluczowym i podstawowym, choć nie jedynym czynnikiem stanowiącym sukces. Masaż twarzy pobudza się wiele punktów odruchowych, wykorzystuje elementy refleksologii i akupresury.

W dzisiejszych czasach holistyczne podejście do pielęgnacji i profilaktyki jest bardzo istotne. Masaż pozwala nie tylko zapobiegać, ale również zwalczać i redukować niepożądane oznaki niekorzystnego upływu czasu, a także działać typowo przeciwstarzeniowo.

 

Izabela Heler-BrunnéAutor: Izabela Heler-Brunné – magister kosmetologii i edukacji zdrowotnej z rehabilitacją, fizjoterapeuta, wykładowca akademicki. Swoją karierę zawodową rozpoczęła blisko 20 lat temu w wiodących i znanych gabinetach branży beauty. Od lat poszerza swoją wiedzę i podnosi kompetencje. Instruktorka masażu, specjalistka pracy z kobietą w ciąży w aspekcie pielęgnacyjnym, jak i wykorzystania technik masaży orientalnych w codziennym życiu. W życiu prywatnym szczęśliwa żona i spełniana mama.

 

 

Miejsca w sieci:

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.