Tarot zazwyczaj postrzegany jest przez laików jako czarodziejskie narzędzie do przewidywania przyszłości. Pokryte tajemniczymi symbolami karty sprawiają wrażenie, jakby nie pochodziły z tego świata. Niektórzy obawiają się kontaktu z nimi, widząc w tarocie narzędzie diabelskiej interwencji. Inni uznają posługiwanie się nimi za przesąd nieodpowiedni dla naszych szybko zmieniających się czasów. Jaka jest prawda? Czy w dwudziestym pierwszym wieku jest jeszcze miejsce na odrobinę niesamowitości? A może karty, podobnie jak ludzie dostosowały się do nowej rzeczywistości. W końcu już raz przeszły podobną zmianę. Wtedy z kart przeznaczonych do gry stały się narzędziem do odkrywania tajemnic przyszłości. Oto kompendium wiedzy o tarocie dla początkujących.
Spis treści
Symbole na kartach tarota
Dobra wiadomość dla fanów tej niesamowitej talii jest taka, że tarot nigdy nie przestanie być aktualny. Symbole, którymi się posługujemy, interpretując karty, należą do uniwersalnych, archetypowych obrazów tkwiących w nieświadomości każdego człowieka. Już Carl Gustav Jung wskazywał na archetypy jako elementy pełniące kluczową rolę w naszym rozwoju psychicznym i dążeniu do odkrycia pełnego ludzkiego potencjału.
Karty do tarota kiedyś i dziś
Zmieniają się natomiast funkcje pełnione przez karty. Z narzędzia dywinacji stają się drogą do medytacji, poznania siebie, poszukiwania rozwiązań dla dręczących nas problemów, rozwijania naszych mocnych stron, a nawet narzędziem do pracy dla coachów, którzy posługując się obrazami scen przedstawionych na kartach, pomagają klientom odkryć drogę do wymarzonego celu. Oczywiście wciąż istnieje liczna grupa osób, które wolą koncentrować się na dywinacyjnych możliwościach tej talii. Niepewne czasy sprzyjają wzrostowi tej grupy, jednak nie każdy czuje się komfortowo z myślą o spoglądaniu w to, co zazwyczaj pozostaje przed nami ukryte.
Tarot dla początkujących – o czym warto wiedzieć?
Jak skutecznie rozpocząć przygodę z tarotem? Tarotowi nowicjusze zwykle od razu rzucają się w wir wróżenia, zaniedbując odpowiednie przygotowanie. To często prowadzi do rozczarowania albo zniechęcenia. Szanse na sukces zwiększy wybór odpowiedniej talii. Na rynku jest ich wiele, ale nie z każdą pracuje się równie łatwo. Najlepszą dla początkujących tarocistów talią będą klasyczne karty Rider Waite Smith. Jej autorami jest brytyjska para okultystów, Arthur Edward Waite, Pamela Colman Smith. Typowa talia tarota składa się z 78 kart, z czego 22 karty to tak zwane wielkie arkana, którym towarzyszy 56 małych arkanów. Dużą zaletą talii Rider Waite Smith jest to, że każda kara z zestawu małych arkanów jest ozdobiona wyrazistą i łatwą w interpretacji sceną, w przeciwieństwie do talii, w których małe arkana są oznaczone wyłącznie numerami kart. To pozwala zaangażować w interpretację intuicję, empatię i społeczną inteligencję użytkownika, zamiast polegać wyłącznie na uczeniu się znaczeń na pamięć. Dodatkowo wiele współczesnych talii odbiega istotnie od pierwotnej symboliki tarota, utrudniając interpretację i tutaj Rider Waite Smith również ma przewagę.
Wiedza na temat tarota
Przed rozpoczęciem pracy z kartami warto zgromadzić co najmniej kilka książek na temat tarota, najlepiej różnego autorstwa. W ten sposób mamy okazję zapoznać się z jego historią, podstawową symboliką i powiązaniami z innymi systemami. Przykładowo poszczególne karty powiązane są z konkretnymi planetami, znakami zodiaku i żywiołami. Symbolika tarota odwołuje się do kabały, alchemii, mitologii wschodu i zachodu, psychologii archetypów lub historii biblijnych. Na kartach tarota spotkamy anioły, sfinksy, szkielety, kwiaty, których obecność niesie ukryte znaczenia, Adama i Ewę w raju, a nawet samego diabła. Nie musisz samodzielnie opanować tych wszystkich systemów, żeby posługiwać się tarotem, ale warto rozumieć, skąd biorą się niektóre elementy znajdujące się na obrazkach. Niektóre systemy obecne w tarocie mogą okazać się dla ciebie mniej przydatne albo niewiele mówiące, inne mogą stać się twoimi najbliższymi przyjaciółmi i sprzymierzeńcami. Jedni zakochują się w mitologiczno-archetypowym aspekcie kart, innych fascynuje ukryta w nich numerologia i kabała.
Oswajanie kart do tarota
Kiedy już zapoznamy się bliżej z teorią i poczujemy w dłoni ciężar naszej pierwszej talii, możemy przystąpić do oswajania się z kartami. W tym celu należy często je tasować, przeglądać, trzymać w rękach, zastanawiać się, o czym do nas mówią i z czym kojarzą się nam ich obrazy. Warto zorientować się, które karty od razu intuicyjnie lubimy, a które budzą w nas negatywne uczucia. Na tym etapie warto poświęcić trochę, a nawet sporo czasu na medytację z kartami. W trakcje medytacji możemy wizualizować sobie ich obrazy i zadawać pytania zaludniającym je postaciom. Warto pytać, co nam przynoszą, jaką mają dla nas radę, czego mogą nas nauczyć. Następnym krokiem może być losowanie każdego ranka jednej karty z talii i szukanie śladów jej przesłania w trakcie bieżącego dnia. Wieczorem, dobrym pomysłem może być dokonanie szybkiego podsumowania. Czy nasza interpretacja karty na ten dzień okazała się prawdziwa? W ten sposób dokonujemy swego rodzaju kalibracji. Uczymy się jakim językiem przemawia do nas tarot, bo każda talia i każdy człowiek są indywidualnościami. To jakim językiem będziecie się porozumiewać, zależy od charakteru obu stron tego dialogu. Główna symboliczna baza może być wspólna dla wszystkich talii i interpretatorów, ale wasza relacja z kartami zawsze pozostanie unikalna.
Jak obchodzić się z kartami tarota?
Na koniec oczywiście zostawiam najważniejsze — kartom należy się szacunek. Niezależnie od tego, czy będziesz przy ich pomocy wróżyć, medytować czy szukać swojej drogi rozwoju osobistego, to co robisz, jest na tyle ważne, że brak zaangażowania i szacunku może łatwo zaprzepaścić wszystkie twoje wysiłki. Dlatego przechowuj je tak, żeby nie zgubić żadnej karty, ani nie zniszczyć talii. Oczywiście, w miarę używania karty będą się wycierać, ale to nie szkodzi. Liczy się to, żeby na twojej talii nie było tłustych plam, śladów po rozlanej kawie ani popiołu z papierosów. Trzymaj ją z daleka od zwierząt i od dzieci. Jeżeli nie jest to konieczne lepiej, żeby zbyt często nie dotykały jej obce osoby. I pamiętaj praca z kartami i w ogóle kontakt z tarotem wymaga odpowiedzialności i krytycznego myślenia. Karty, podobnie jak ostre narzędzia, nie są zabawką dla dzieci. Nie są też przeznaczone dla osób z różnych powodów mających problemy z odróżnieniem rzeczywistości od ich wyobraźni. W ich przypadku mogą wręcz stanowić zagrożenie.
Kompendium wiedzy o tarocie dla początkujących — podsumowanie
Nie wszyscy początkujący wykazują dość determinacji, żeby stać się ekspertami. Jednak jeżeli będziesz regularnie pracować z kartami, zachowasz dla nich szacunek, otwarty umysł i chęć do nauki, twoja przygoda z tarotem ma szansę doprowadzić cię do czegoś wspaniałego. Z całego serca życzę ci na tej drodze sukcesów!
Książka „Tarot” pod patronatem medialnym e-Wenus.pl
Książka „Tarot” Dominiki Mak to kompendium wiedzy o tajemniczym świecie tarota, który jest świetnym narzędziem do poznawania siebie. Z tego poradnika dowiesz się jak sprawić, by karty tarota stały się źródłem mądrości i transformacji osobistej. Autorka dzieli się z czytelnikiem, jak magia tarota ułatwia podejmowanie ważnych decyzji, a także wspieranie rodziny, przyjaciół oraz klientów. Książka „Tarot” opisuje harmonijne połączenie tradycyjnych interpretacji kart z głęboką mądrością Carla Gustava Junga. Autorka jest pasjonatką tarota i dzieli się z czytelnikiem swoim bogatym doświadczeniem oraz wiedzą. Pokazuje, że może się on stać narzędziem rozwoju osobistego. Z tej publikacji dowiesz się jak wybrać odpowiednią talię kart tarota oraz w jaki sposób interpretować poszczególne karty. Książka nie tylko odkrywa przed czytelnikiem, jak tarot może pomóc w lepszym poznaniu siebie oraz skierowaniu życia na inne tory. To źródło inspiracji, które pokazuje, że tarot może być doskonałym przewodnikiem na drodze do sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym oraz podejmowania najlepszych decyzji. Kobiecy magazyn i inspirujący portal dla kobiet e-Wenus.pl jako patron medialny nad książką pt. „Tarot” zapraszają do zanurzenia się w tę intrygującą lekturę.
Przeczytaj również wywiad z Dominiką Mak w artykule pt.: Historia pasji do tarota, która rozpoczęła się dość niewinnie — rozmowa z Dominiką Mak.
Autorka: Dominika Mak – od ponad dwóch dekad jest zakochana w kartach. Tarot jest dla niej wsparciem nie tylko w relacjach z klientami, rodziną i przyjaciółmi, lecz także w podejmowaniu najważniejszych decyzji życiowych i zawodowych. Nie traktuje go jedynie jako narzędzia do dywinacji, ale jako klucz do odkrywania siebie. Miłość autorki do tarota dorównuje jej pasji do książek, szczególnie dzieł Carla Gustava Junga. Jako profesjonalna coachka łączy swoje umiejętności i doświadczenie, by pokazać innym, że tarot może stać się potężnym narzędziem transformacji osobistej, pod warunkiem, że połączymy go z prawdziwą chęcią zmiany.