Joga dla umysłu: terapeutyczna rola rękodzieła

You are currently viewing Joga dla umysłu: terapeutyczna rola rękodzieła

Bierzesz do ręki tamborek, nawlekasz igłę. W tle leci ulubiony podcast, a może słyszysz śpiew ptaków za oknem? Zaczynasz miarowo przeciągać nitkę przez materiał. Czujesz, jak lawina myśli zwalnia. Umysł powoli uspokaja się. Stajesz się czynnością, jesteś tylko ty i nici, tu i teraz… W jaki sposób rękodzieło może dobrze wpłynąć na Twoje samopoczucie i zmienić Twoje życie? Poznaj terapeutyczną rolę i korzyści z haftowania.

Zwolnić w dobie AI?

Czy w czasach, gdy liczy się produktywność, stawanie się codziennie lepszą wersją siebie, konkurowanie z możliwościami AI, jest jeszcze przestrzeń na spokój, relaks i skupienie płynące z pracy rąk? Oczywiście, że jest! I Ty też możesz stworzyć sobie taką przestrzeń. Nie potrzebujesz wiele – parę narzędzi i trochę czasu. Co zyskasz? Poczucie sprawczości, kontroli, samorealizacji. Spokój, ekscytację, dumę. Ciekawe, prawda?

Sztuka, która leczy

Potrzeba kreacji towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, by wspomnieć choćby malowidła naskalne z Lascaux, powstałe około 11 tysięcy lat temu! Choć rozwój cywilizacji i technologii wpłynął na to, jak żyjemy, to nasze mózgi niewiele się od tamtego czasu zmieniły. Zarówno obcowanie ze sztuką, jak i jej tworzenie pozytywnie wpływa na ciało i umysł, pozwala wyciszyć się, otworzyć na świat i innych ludzi.

Ludzie kochają tworzyć

To, jak bardzo jako ludzie potrzebujemy tworzyć, widać już, chociażby w tym, ile jest różnych form sztuki, technik, nurtów. A jedną z nich, dostępną praktycznie dla każdego, jest rękodzieło, w tym haft – znany od tysięcy lat, rozwijający się w wielu kulturach, pojemny i wielofunkcyjny. Haft przeżywa renesans, a jego współczesne odsłony zachwycają, zdobiąc ściany, ubrania i akcesoria. Właśnie na podstawie tej techniki pokażę Ci, jak rękodzieło może dobrze wpłynąć na Twoje samopoczucie i zmienić Twoje życie.

To łagodny trening koncentracji

Miarowe przewlekanie nitki przez materiał, skupienie na wzorze, powtarzalność czynności są dla umysłu jak joga. Skupiasz się na pracy rąk, niespiesznie powtarzasz szycie, a efektem Twojego działania jest pojawiający się na tkaninie obraz i spokój w głowie. Haftując codziennie, nawet kilka czy kilkanaście minut, zredukujesz stres i pozwolisz sobie na głęboki relaks. Wykonywanie precyzyjnych ruchów wymaga pełnej uwagi. Jest to przyjemny trening koncentracji, który łagodnie zatrzymuje galopujące myśli. Masz wtedy czas, żeby przyjrzeć się im lepiej, uświadomić je sobie i sprawdzić, które z nich Cię wspierają, a które sabotują. Zamiast bezmyślnie scrollować social media, podjadać lub nałogowo oglądać seriale, jako formę relaksu wybierz haft, który poprawia koncentrację, umiejętność skupienia się na jednym działaniu i pozwala lepiej poznać siebie.

Rozwija kreatywność

Na początku możesz myśleć, że tylko odwzorowujesz czyjś wzór. To jest ok! Uczysz się. A po kilku projektach, kiedy już czujesz się pewnie, zaczynasz eksperymentować, samodzielnie dobierać kolory, testować różne ściegi, rysować własne kompozycje. Sprawdzasz, co Ci się podoba, a co zostawisz bez żalu. Uwielbiam obserwować na warsztatach, jak uczestniczki, pracując na tym samym wzorze, uzyskują inne efekty. Każdy tamborek jest wyrazem wrażliwości, osobowości i kreatywności danej osoby. Z każdym projektem kreatywność rośnie i masz ochotę na więcej. Coraz pewniej wyrażasz siebie i tworzysz oryginalne dzieła sztuki.

Dodaje pewności siebie

Możesz mieć różne przekonania na temat prac manualnych: że to trudne, nie dla Ciebie, trzeba mieć talent i umiejętności. Nic bardziej mylnego! Ważna jest przede wszystkim praktyka. Haft daje duże poczucie kontroli – kiedy krzywo wbijesz igłę lub nie podoba Ci się efekt, możesz poprawić. To jest Twój projekt – masz wpływ na każdy element. To także proces, który przeprowadza Cię przez wiele etapów: od początkowej ekscytacji, przez zwątpienie, aż po dumę z realizacji. Pomyślisz, „a co to tam jakaś robótka”, ale ta robótka buduje Twoją pewność siebie, pokazuje drogę, jaką przeszłaś, konsekwencję i ogromną moc sprawczą.

Terapia sztuką – arteterapia

Czyli terapia sztuką. W hafcie możesz zamknąć to, co dla Ciebie ważne. Przenieść na płótno swoje emocje. Możesz wybierać motywy i kolory ze świadomością, że one o Tobie mówią, pomagają wyobrazić sobie to, co czasem trudno ująć w słowa. Codzienne haftowanie może być formą wsparcia przy obniżonym nastroju, gdy brakuje poczucia sensu lub masz dużo monotonii w życiu. To czas dla Ciebie pełnej kontroli i ekspresji. To oddech, którego potrzebujesz po ciężkim dniu w pracy. To moment odprężenia, gdy jesteś w domu z małymi dziećmi. To chwila, której sama nadajesz znaczenie.

Te korzyści możesz uzyskać przy wielu czynnościach – pieczeniu, malowaniu, pleceniu makram… Szukaj odpowiedniego dla siebie hobby, zajęcia, które doda Ci skrzydeł i obniży stres dnia codziennego.

Kasia Latoń

Autor – Kasia Latoń – moją specjalnością jest haft miniaturowy. Uwielbiam eksperymentować – łączyć haft z malarstwem, haftować wstążkami i włóczką, nie tylko na tamborku, ale też np. na ubraniach. Tworzę haftowaną biżuterię i prowadzę warsztaty haftu. Z przyjemnością wprowadzę Cię w świat tej techniki, która daje mnóstwo możliwości kreacji i wyrazu artystycznego oraz jest sposobem na ukojenie myśli i oddech w rosnącym pędzie życia.

Miejsca w sieci:

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.