Na temat kawy krąży wiele pogłosek, mitów i faktów. Dziś, w dobie ogólnodostępnej wiedzy, jaką daje internet, podczas prób znalezienia jakiejś rzetelnej informacji na interesujący nas temat, można nabawić się bólu głowy. Po drodze do wiedzy zamkniętej w najwyższej komnacie, w najwyższej internetowej wieży, zwalczyć należy smoka bzdur, jakie wypisują internauci na bazie wiedzy zdobytej od Ciotki Klotki na imieninach. A Ciotka jest święcie przekonana, że kawa na sto procent pomaga jej w pewnym schorzeniu, natomiast jej bratanicy na sto procent to samo schorzenie pogłębia. Jeśli jednak interesują Cię fakty, zapraszam do lektury.
Spis treści
Historia kawy
Kawa znana jest ludzkości od bardzo dawna. Jej odkrycie datuje się na rok 850 i przypisuje się je rejonowi etiopskiej prowincji Kaffa. Do Europy kawa przybyła w XVI wieku jako – rzecz jasna – produkt eksportowy i początkowo nie była ogólnodostępna, ponieważ ze względu na swoje pobudzające właściwości, zaklasyfikowana została jako medykament, tak więc dostać ją było można jedynie w aptekach. Pierwsze opisy kawy w literaturze medycznej określają roślinę jako taką z korzystnym wpływem na zdrowie.
Prospero Alpini – lekarz oraz botanik prowadzący badania nad roślinnością Egiptu i jej właściwościami badał kawę. Wyniki badań opublikował w Wenecji w 1592 roku w swojej pracy „De plantis Aegypti liber”. Opisał on nie tylko roślinę, ale także czarny napój, jaki można uzyskać z jej ziaren, to, że islamiści pili go zamiast zabronionego w ich religii wina (w istocie tak było, do dziś kawę nazywa się Winem Islamu) oraz jego pozytywny wpływ na przemianę materii czy łagodzący na wątrobę. Tak więc pierwsze medyczne zapiski mówią jasno – kawa dozowana odpowiednio wpływa pozytywnie na pewne aspekty zdrowotne. Czemu więc była medykamentem?
Dlaczego początkowo nie można było dostać jej od ręki w sklepie? Po pierwsze – po wypiciu jej zaobserwować można pobudzenie organizmu – tak więc efekt instant od zażycia specyfiku klasyfikowany był jako jego lecznicze działanie. Ktoś być może zauważy w tym momencie „No dobrze, ale czekolada także wpływa realnie na organizm, cukier się podnosi od jej zażycia no i człowiek także jest pobudzony… Czemu ona nie wzbudza takich kontrowersji?” Otóż tutaj jest miejsce na argument „Po drugie”. Po drugie – Kawa przyspiesza metabolizm, dotlenia organizm i przez to mówi się, że chwilowo podnosi nam IQ. Informacje, jakie przyjmujemy po kawie – przyswajamy po prostu szybciej. Tak więc władza i kościół zakazywali w początkowych etapach wprowadzania kawy do ogólnodostępnych pijalni, przez wzgląd na lęk przed zrzeszaniem się ludzi, ich aktywnych rozmów „przy kawie” i w następstwie buntów przeciwko władzy i kościołowi, spowodowanych zbyt zażartymi dyskusjami. Brzmi abstrakcyjnie? Być może, jednak najlepszą autorką abstrakcyjnych tworów jest sama historia.
Kawa i jej wpływ na zdrowie
Wracając do korzyści z picia kawy: zawiera ona polifenole, które między innymi uczestniczą w procesach regeneracyjnych organizmu i opóźniają procesy starzenia. Kawa obniża również poziom SHBG, tak więc bierze udział w obniżaniu ryzyka zapadnięcia na cukrzycę typu 2. Wspomaga metabolizm, daje uczucie sytości, przez co w połączeniu z jej wpływem na metabolizm, stosuje się ją w leczeniu otyłości. Działa przeciwzakrzepowo, zmniejsza ryzyko zapadnięcia na chorobę Alzheimera i podnosi chwilowo koncentrację. Bezpieczna dzienna dawka kofeiny wynosi 400 mg. Średnio są to ok 4 filiżanki.
Kawa nie jest jednak napojem bez wad. Jak każdy specyfik na świecie — w nieodpowiednich ilościach może przyczynić się także do pogorszenia stanu zdrowia. Do jej wad zaliczyć należy to, że: wzmacnia działanie leków przeciwbólowych opartych na paracetamolu, przedawkowanie może powodować rozdrażnienie kofeinowe, nadmierne spożywanie może powodować problemy z płodnością (zwłaszcza w połączeniu z przyjmowaniem alkoholu), a także podwyższa ciśnienie, tak więc może prowadzić do chorób serca czy poronień.
Czy każda kawa wpłynie na nas tak samo? Oczywiście, że nie! Kawa nabiera swoich właściwości od momentu zasadzenia jej, wzrostu, przez zbiór w odpowiednim momencie, rodzaj obróbki, wypalenie, aż po samo zaparzenie. Na każdym z tych etapów popełnić można szereg błędów i wpłynąć nie tylko na smak, ale także zawartość kofeiny w nasionku i jej właściwości.
Jak wybrać dobrą kawę?
Wybierasz się na zakupy i zastanawiasz jak wybrać najlepszą kawę? Warto zadać sobie pytanie – jak samemu dobrać kawę pod siebie? Ziarna przede wszystkim nie mogą być przepalone – czyli nie powinny być bardzo ciemne i tłuste w wyglądzie. Zdrowa, dobrze wypalona pod espresso kawa powinna być średnio palona. Jej kolor powinien być stosunkowo jasnobrązowy, jednak nie zbyt jasny. Bardzo jasne wypalenie przeznaczone jest pod alternatywne metody parzenia takie jak dripper, french press, chemex itp.
Co jest także istotne, o czym zapomina wiele osób? Owoc kawowca jest wiśnią. Kawa nie rośnie magicznie jako samodzielna pestka, trzeba ją wyjąć z wisienki, tak więc naturalne posmaki owocowe są jak najbardziej prawidłowe w kosztowaniu ulubionego, dobrej jakości napoju. Co więcej, kawa z każdego regionu świata ma swój wyjątkowy posmak, który często powtarza się gdzieś w tle sensorycznym rozmaitych kaw. Kawy z Ameryki są inne, Afryki inne, Azji i Oceanii również inne.
I najważniejsze: wybieranie kawy z dobrych źródeł to podstawa! Zajrzyj do sklepu miedzyzwrotnikami.pl — nasza kawa zawsze podlega najsurowszym krytykom z naszej strony. Wyłaniamy z niej w ekspresie jak najwięcej smaku i pozytywnych właściwości.
Jeśli zaciekawił Cię ten temat i zastanawiasz się, jaki region kaw jest Twoim ulubionym, zapraszam na moją stronę międzyzwrotnikami.pl, gdzie dostępny jest krótki test z pytaniami dotyczącymi Twoich ulubionych smaków. Jego wynik podpowie Ci, z jakiego regionu kawa powinna zasmakować Ci najbardziej. Mam nadzieję, że zaraziłam Cię choć odrobinę swoją pasją i zaciekawiłam moim światem kawy. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze i warto sięgać po najwyższej jakości produkty, a znając ich właściwości można poprawić jakość swojego życia i świadomość wyboru.
Między Zwrotnikami
Nazywam się Adrianna Rogala i jestem właścicielką firmy „Między zwrotnikami”, którą prowadzę wraz z moim mężem Konradem. „Między Zwrotnikami” to działalność, która swoją nazwę zawdzięcza obszarowi, na którym rośnie kawa, czyli między Zwrotnikami Raka i Koziorożca. Zajmuję się szeroko pojętą baristyką – od przygotowywania kawy na wydarzeniach kulturalnych przez sprzedaż kawy specialty, którą dobieram pod swoją markę ze szczególną uwagą i troską, aż po doradztwo i edukację w zakresie kawy.
Miłość do baristyki kwitła we mnie od wielu lat. Edukacja w tym zakresie przebiegała zarówno w formie ukończenia profesjonalnych kursów baristycznych, członkostwa w największej organizacji zrzeszającej profesjonalistów w zakresie kawy specialty – SCA, jak i pracy dyplomowej napisanej przeze mnie celem uzyskania tytułu magistra.
W wolnych chwilach jestem artystką. Piszę prozę, wiersze i piosenki. Jak na razie do szuflady. Kocham również gastronomię. Prowadzę kulinarnego bloga i w przyszłości być może uda mi się stworzyć własną kawiarnię. Jestem twórcza i lubię używać własnej kreatywności zarówno zawodowo jak i w wolnym czasie. Moim celem życiowym jest być szczęśliwą osobą, spełnioną zawodowo sprzedając swój selekcjonowany produkt we własnym opracowaniu.
- www.miedzyzwrotnikami.pl
- Facebook: Między Zwrotnikami
- Instagram: @miedzy.zwrotnikami.kawa
- Tik Tok: @miedzy.zwrotnikami.kawa
- Telefon: 66 00 22 104
- Email: miedzy.zwrotnikami.kawa@gmail.com
- Zdjęcia: @wilczepstryki