„Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono rządziło Twoim życiem, a Ty nazwiesz to przeznaczeniem” – Carl Gustav Jung. Te słowa zawierają w sobie całą prawdę o sile oddziaływania i istotności naszych snów – albowiem sny są manifestacją naszej podświadomości, innymi wizjami samych siebie. Z jednej strony pokazują nam prawdę o nas samych (o naszych potrzebach, pragnieniach i nadziejach), a z drugiej – często ujawniają zupełnie nieznane, często szokujące aspekty naszej osobowości. Z tego artykułu dowiesz się, że zrozumienie swoich snów jest kluczem do zrozumienia siebie i poznasz inspirujący przewodnik po świecie snów.
Spis treści
Sny a podświadomość
Carl Gustav Jung, który poświęcił swoje życie badaniu snów, uważał również, że „(…) ludzie mieszkają w rezydencjach, z których znają tylko piwnice (…)”. Twierdził, że nasza jaźń jest tylko częścią całej naszej osobowości, która składa się z tego, czego jesteśmy świadomi i czym potrafimy sterować w naszym codziennym życiu, oraz z dużej części naszej osobowości, która wydaje się pozostawać poza naszym zasięgiem – jest niczym tajemnicze i zamknięte pokoje w dużym domu, do których udaje nam się zajrzeć tylko wtedy, gdy nasza świadomość jest uśpiona. Dlatego prawdziwe poznanie samego siebie będzie oznaczało nie tylko znajomość swoich mocnych i słabych cech naszej świadomości, ale także zrozumienie tego, co kryje się w naszej podświadomości, i jak możemy z tego skorzystać, aby nasze życie było lepsze i bardziej spełnione.
O czym mówią nasze sny?
Teatr snów ma bardzo ważny cel – przekazuje nam informacje o nas samych. Sny mówią o naszym zdrowiu fizycznym, psychicznym i emocjonalnym, pokazują nam nasze ambicje i pragnienia, ale też to, czego się boimy. Są też doskonałym narzędziem pozwalającym dotrzeć do sedna konfliktów emocjonalnych. Są niczym ścieżka, która zaprowadzi Cię bezpośrednio do źródła Twoich problemów i pomoże określić, co może być przyczyną wszelkich trudności. Warto więc poświęcić czas na ich właściwą interpretację.
Najważniejsze jest właściwe podejście do interpretacji snów
Sny to historie opowiedziane symbolami i można je analizować, podobnie jak analizuje się powieść lub film. Jeżeli śnisz o tym, co robiłeś danego dnia, to najprawdopodobniej Twój umysł po prostu przetwarza codzienne życie i stara się wyciągnąć wnioski lub nauczyć się czegoś nowego. Podobnie jest w przypadku snów, które wybiegają w przyszłość – to nie przepowiednie, ale raczej oczekiwania Twojego umysłu. Nie należy również przywiązywać zbyt dużej uwagi do snów wywołanych przez uwarunkowania fizjologiczne – sen o poszukiwaniu łazienki może być związany z rzeczywistą potrzebą fizjologiczną.
Odpowiednia interpretacja snów
Są jednak też takie sny, które sięgają najgłębszych pokładów Twojej podświadomości. Zazwyczaj składają się z wyrazistych symboli. Interpretację snu zaczyna się od głównego symbolu, swego rodzaju motywu przewodniego. Często towarzyszą mu inne symbole, które mogą być kluczowe do wytłumaczenia snu. Ponieważ wszystkie opierają się na Twoich osobistych skojarzeniach, a także są bardzo złożone i różnorodne, kluczowymi elementami w prawidłowej interpretacji snów stają się Twoje emocje, uczucia oraz doświadczenia życiowe. Musisz się zatem zastanowić, co oznacza dla Ciebie dany symbol, jakie towarzyszą mu uczucia, dlaczego pojawia się w Twoim śnie – odpowiadając sobie na te pytania, odkryjesz znaczenie snu.
Powtarzające się sny – co oznaczają?
Zastanów się również nad snami, które się powtarzają. Ich zrozumienie może być również pomocne przy interpretacji innych snów tego samego typu oraz powtarzających się w nich tematów i symboli. Na szczególną uwagę zasługują nawracające sny, które za każdym razem przebiegają tak samo i kończą się w tym samym momencie. Tego typu sny oznaczają, że istnieje jakiś problem, który wymaga przepracowania. Zazwyczaj przestają się pojawiać w momencie, gdy podejmiesz odpowiednie działania w świecie rzeczywistym lub problem zostanie rozwiązany.
Emocjonalne sny
Warto również zwrócić większą uwagę na sny bardzo intensywne emocjonalnie, które nie są rezultatem zmęczenia lub dużego stresu. Mogą być one odbiciem głębszych emocji lub wydarzeń z przeszłości, które skrywasz lub które zostały stłumione, a miały bardzo duży wpływ na Twoją psychikę. Takie sny pojawiają się również podczas przechodzenia przez traumy, np. po śmierci kogoś bliskiego. Zwykle odzwierciedlają one proces godzenia się emocjonalnego z tragedią i przynoszą pewne pocieszenie (osoba zmarła pojawia się we śnie jako szczęśliwa, przebywająca w pięknym miejscu). Czasami śnisz o różnych rozwiązaniach swoich problemów – ma to zazwyczaj miejsce, gdy akurat zmagasz się z jakimiś trudnościami. Tego typu sny odzwierciedlają proces poznawczy Twojego umysłu.
Specyfika nocnych koszmarów
Wiele z naszych snów przybiera postać koszmarów – ekstremalnych, przerażających lub bardzo męczących sytuacji, w których aktywnie uczestniczymy, doświadczając negatywnych przeżyć i emocji. W istocie koszmary są cennymi ostrzeżeniami lub swego rodzaju komunikatami od podświadomości mówiącymi o tym, że niektóre nasze działania lub aspekty naszego życia nie są w zgodzie z naszą jaźnią i wymagają naszej szybkiej interwencji. Koszmary ujawniają też te strony naszej osobowości, które tłumimy, bo są dla nas nieprzyjemne lub niezrozumiałe. Jednak nie sposób je ignorować, ponieważ mają wpływ na nasze życie i decyzje. Tego typu sny są również manifestacją naszych ukrytych i stłumionych pragnień oraz potrzeb, z którymi nie chcemy się otwarcie konfrontować.
Sny przygotowują do wyzwań w codzienności
Współczesne podejście neurologiczne do interpretacji snów sugeruje również, że koszmary senne mogą być powiązane z zachodzącym w mózgu procesem konsolidacji wspomnień i przetwarzania emocji. Intensywne emocje, doświadczane podczas koszmarów, mogą nam pomagać w przygotowaniu się na zagrożenia lub wyzwania, które czekają na nas w prawdziwym życiu.
Jak zapamiętywać sny? 3 wskazówki
Ponad połowa ludzi pamięta swoje sny w niewielkim stopniu lub wcale. Większość z nas budzi się, nie pamiętając zupełnie nic z tego, co nam się śniło, a wręcz twierdzimy z dużą pewnością, że w ogóle nie śniliśmy. Tymczasem każdy z nas śni i każdy z nas pamięta swoje sny. Jednakże zdolność przywołania ich w pamięci wymaga przygotowania i ćwiczeń.
1. Przygotowanie to podstawa
Tuż przed snem skoncentruj się na tym, że będziesz śnić i że chcesz swoje sny zapamiętać. Możesz również dokonać w swoich myślach przeglądu wydarzeń z danego dnia, starając się przemyśleć swoje działanie i minione wydarzenia pod kątem popełnionych błędów i właściwych zachowań. Sny mogą również sugerować rozwiązania nurtujących nas problemów. Zatem warto skupić się na problemie, starając się myśleć o nim z różnych perspektyw i przyglądając się emocjom z nim związanym. Możesz też w zeszycie opisać nurtujący Cię problem oraz wszystkie najważniejsze wydarzenia i emocje minionego dnia – pisanie bardzo dobrze organizuje i utrwala nasze myśli. Opis problemu możesz wzbogacić o nurtujące Cię pytania i możliwe alternatywne rozwiązania.
2. Kondycja fizyczna organizmu
Ważna jest też kondycja fizyczna – połóż się spać bez uprzedniego spożywania alkoholu lub przyjmowania środków nasennych. Środki nasenne zazwyczaj utrudniają lub wręcz uniemożliwiają zapamiętanie snów, nawet jeśli pomagają szybciej zasnąć.
3. Spokojny sen i czas na wybudzenie
Zapewnij sobie też spokojny sen oraz czas na wybudzenie. Obudź się kilka minut wcześniej tak, aby mieć chwilę na pozostanie w tej samej pozycji, w której się obudziłeś, i na to, aby pomyśleć o tym, co śniłeś. W zapamiętaniu snów pomoże również obudzenie się w środku nocy. Osoby, które budzą się w nocy, w bardzo dużym stopniu zapamiętują swoje sny. Po przebudzeniu staraj się zapisać swój sen, z jednej strony po to, aby uporządkować myśli i skoncentrować się na swoim śnie, z drugiej strony po to, aby wracać do nich po jakimś czasie, analizować je i wyciągać wnioski.
Warto ostrożnie interpretować sny
Interpretacja snów jest złożonym i skomplikowanym procesem i powinna opierać się na wiedzy i doświadczeniu płynących raczej ze współczesnej psychologii niż z irracjonalnej interpretacji formułowanej przez różnej maści domorosłych wróżbitów. W historii znane są przypadki, kiedy pod wpływem błędnej interpretacji snów kobiety zrywały zaręczyny, inwestorzy podejmowali katastrofalne w skutkach decyzje inwestycyjne, zdrowi ludzie przechodzili przez psychiczne męczarnie, wierząc w wyśnione choroby. Zdarzały się nawet przypadki rzucania fałszywych oskarżeń o przestępstwo wobec niewinnych ludzi z powodu źle zinterpretowanego snu. Dlatego tak ważna jest rozwaga, która pozwoli Ci uniknąć wyciągania pochopnych wniosków. Również sny o morderstwie lub wygranej na loterii powinny być traktowane symbolicznie, a nie jako dosłowna zapowiedź nadchodzących wypadków. Nawet jeśli w historii zdarzały się rzadkie przypadki proroczych snów, to zawsze najważniejszym kryterium oceny powinien być fakt, że sytuacje i osoby, które widzisz w swoich snach, są projekcją Twojego umysłu lub wynikają z tego, co się działo do tej pory w Twoim życiu. Wszelkie interpretacje snów powinny zatem dotyczyć Twojej podświadomości, osobowości, cech charakteru, ewentualnie fobii, strachów i przeżyć. Nie należy zatem podejmować pochopnych działań na podstawie snów. A jeżeli już na takowe się zdecydujesz, zachęcam do tego, aby w pierwszej kolejności skonsultować swoje zamiary z ekspertami w danej dziedzinie.
Jak interpretować sny? Sięgnij po „Sennik praktyczny”
Aby lepiej zrozumieć, jak interpretować sny, polecam moją książkę „Sennik praktyczny”, w której staram się maksymalnie uprościć i przybliżyć czytelnikom możliwe znaczenie symboli sennych. Interpretacje poszczególnych symboli mają formę krótkich, przystępnych opisów, czasami o różnych, a nawet przeciwstawnych znaczeniach. Ze swojej strony gorąco zachęcam do tego, aby analizując swoje sny, szukać opisów wszystkich symboli występujących we śnie, co powinno zająć niewiele czasu i dostarczyć maksymalnie treściwej i kompleksowej interpretacji. Portal dla kobiet e-Wenus.pl podjął patronat medialny nad książką „Sennik praktyczny”.
Autorka: Elwira Sowińska – autorka książki pt. „Sennik praktyczny”