Domowe SPA: Jak dbać o stopy?

You are currently viewing Domowe SPA: Jak dbać o stopy?

Stopy są jedną z najbardziej narażonych na urazy i podrażnienia części ciała. Opieramy na nich cały nasz ciężar, więc chcąc mieć zdrowe i piękne stopy, trzeba o nie systematycznie dbać. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Poznaj cztery proste sposoby, jak pielęgnować stopy w domu, by zachować je w dobrej kondycji przez cały rok.

 

Krok 1 – Kąpiel dla stóp

Pielęgnację stóp najlepiej rozpocząć od relaksującej kąpieli, która przynosi szereg pozytywnych efektów: od zmiękczenia i nawilżenia, ułatwienia usunięcia martwego naskórka po ogólne odprężenie całego ciała. Do tego celu wystarczy zwykła miska z ciepłą (ale nie gorącą) wodą. Namaczanie stóp powinno trwać co najmniej 15 minut. Taka kąpiel powinna być wykonywania wieczorem, ponieważ właśnie wtedy stopy są najbardziej zmęczone po całym ciężkim dniu spędzonym w pracy czy szkole. Pamiętajmy, by po każdej kąpieli dokładnie osuszyć stopy, zwracając szczególną uwagę na przestrzenie między palcami. Taką kąpiel można przygotować z gotowych kosmetyków do pielęgnacji stóp np. sole, kule pieniące, olejki eteryczne albo przygotować samemu.

Przykłady kąpieli do przygotowania w domu:

  • Kąpiel ziołowa — w zależności od problemu, do kąpieli możemy wybrać różne zioła. Nadmierną potliwość pomoże nam zwalczyć kąpiel z tymiankiem, rozmarynem i lawendą. Napar z mięty lub czarnego bzu przyniesie ulgę odparzonym stopom, na poranione stopy najlepsza będzie kąpiel z szałwią, korą dębu albo skrzypem polnym. Jeśli zaś twoje stopy są zmęczone po długim i ciężkim dniu, najlepsza będzie kąpiel z rumiankiem. Szklankę ostudzonego naparu z ziół wlewamy do miski w ciepłą wodą.
  • Kąpiel odżywcza — potrzebujemy 1 łyżeczkę miodu, 1 łyżeczkę mydła w płynie, 2 łyżeczki olejku ze słodkich migdałów — wszystkie składniki dodajemy do wody i mieszamy. Miód ma działanie antybakteryjne, dzięki czemu doskonale oczyści stopy. Olej z migdałów pomoże je nawilżyć.
  • Kąpiel nawilżająca — potrzebujemy 1/4 szklanki ciepłej wody, 1/4 szklanki wyciśniętego soku z cytryny, 1/4 szklanki mleka, 2 łyżeczki oliwy z oliwek i szczyptę cynamonu. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Po zabiegu skóra stóp będzie doskonale nawilżona.

 

Krok 2 – Peeling stóp

Celem tego etapu jest odświeżenie i odżywienie skóry, a także zapobieganie powstawaniu zrogowaceń. Peeling wmasowujemy w stopy delikatnie, okrężnymi ruchami, przez ok. 3 minuty, po czym spłukujemy wodą. Możemy kupić gotowy peeling albo zrobić sami.

Oto kilka domowych przepisów na peelingi do stóp:

  • Peeling solny – czyli przygotowany na bazie soli (2 łyżki), z dodatkiem kilku kropel olejku eterycznego – np. eukaliptusowego lub z mięty pieprzowej oraz oleju kokosowego lub masła shea (1 duża łyżka).
  • Peeling kawowy – czyli przygotowany na bazie fusów kawy (2 łyżki), z dodatkiem łyżki naturalnego olejku roślinnego (1 łyżka; może być to np. oliwa z oliwek) oraz łyżeczki świeżo wyciśniętego soku z cytryny.
  • Peeling cukrowy – na bazie 2 łyżek cukru, z dodatkiem 1 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżeczki masła shea oraz 1 łyżeczki naturalnego miodu.

W żadnym wypadku do usuwania zrogowaciałej skóry pięt nie należy używać ostrych narzędzi takich jak żyletka. Pilniki, tarki, pumeksy mają strukturę, która jest przeznaczona do wygładzania naskórka, a nie do usuwania go. Używając ich, należy unikać tarcia, bo inaczej przegrzewa się skórę, wyzwalając w niej mechanizmy obronne. Ich skutkiem jest przyspieszone rogowacenie. Jeśli na stopach występuje nadmierne rogowacenie, towarzyszą bolesne pęknięcia, odciski czy modzele wtedy najlepiej udać się do specjalisty podologa.

 

Krok 3 – Nawilżanie stóp

Pielęgnacja stóp nie jest kompletna bez produktów o działaniu nawilżającym i odżywiającym. Gdy już pozbędziesz się martwego naskórka, pamiętaj o tym, by zapewnić stopom należytą ochronę. Krem do stóp to kosmetyk, który powinien być dobrany indywidualnie oraz stosowany codziennie. Powinien mieć odpowiedni skład, bogaty w mocznik, witaminę E, F i A oraz lanolinę. Kremy zawierające ekstrakty szałwi, mięty lub rumianku nawilżają, natłuszczają, zmiękczają i wygładzają naskórek, łagodzą podrażnienia, dają miłe uczucie świeżości i zapobiegają poceniu się stóp.

Jeżeli skóra wymaga intensywniejszego nawilżenia, wówczas warto po nałożeniu kremu owinąć stopy folią spożywczą, a następnie zawinąć je w ręcznik na około 20 minut lub nałożyć bawełniane skarpetki.

 

Krok 4 – Skracanie paznokci

Do skracania paznokci najlepiej jest używać pilnika. Należy piłować w jednym kierunku: z obu stron od zewnątrz do środka. Po skróceniu i opiłowaniu paznokci można je wypolerować specjalnie do tego celu przeznaczoną polerką.

Można się też posłużyć cążkami do paznokci, które powinny być ostre, ale nie za długie. Należy ciąć paznokieć małymi fragmentami i dokonywać tego tylko końcówkami cążków. Skracanie powinno się odbywać na paznokciach suchych, nierozmoczonych, wcześniej jednak umytych. Kształt paznokcia powinien odpowiadać kształtowi opuszki, a jego prawidłową długość powinien wyznaczać tzw. obłączek, czyli minimalna fałdka skórna na granicy łożyska i opuszki.

Regularna pielęgnacja stóp pozwoli nam cieszyć się piękną i zdrową skórą przez cały rok. Sięgajmy po sprawdzone preparaty i wygodne buty, a nasze stopy odwdzięczą nam się gładkością i cudownym wyglądem przez cały rok. Po więcej porad urodowych zapraszamy do najlepszego magazynu dla nowoczesnych kobiet.

podolog

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.