Dobrostan psychiczny i jego rola w życiu człowieka

You are currently viewing Dobrostan psychiczny i jego rola w życiu człowieka

Od kilku lat pojęcie dobrostan (ang. well-being) stało się popularne za sprawą psychologii pozytywnej, która jest nauką o pozytywnych aspektach życia człowieka, jego dobrym samopoczuciu, rozwoju potencjału, a w efekcie poczuciu szczęścia i satysfakcji z życia. Czym jest dobrostan psychiczny i jaka jest jego rola w naszym życiu?

Czym jest dobrostan psychiczny?

Dobrostan psychiczny to stan, w którym czujemy się dobrze ze sobą i swoim życiem. Kiedy jesteśmy spełnieni, skutecznie wykorzystujemy nasze mocne strony i zasoby, efektywnie radzimy sobie z emocjami, wyzwaniami i ze stresem. Kiedy jesteśmy w dobrych relacjach z innymi, osiągamy sukcesy, czyli czerpiemy pełną radość i satysfakcję z życia. A wszystko to ma wpływ na wysokie poczucie własnej wartości, skuteczności i samoakceptację.

Dobrostan psychiczny na różnych etapach życia

Nie jest to jednak coś stałego, co będzie towarzyszyć nam zawsze, niezmiennie. O dobrostan należy dbać, pielęgnować go, szukać, odkrywać. Na różnych etapach życia różne jego elementy będą mniej lub bardziej ważne. Dlatego poczucie szczęścia, dobrostanu jest subiektywne i dla każdego z nas poszczególne jego komponenty mogą mieć inną wartość. Podobnie z drugiej strony, jeśli teraz nie jesteśmy szczęśliwi, nie oznacza to, że nie możemy tego zmienić. Warto wtedy zadać sobie pytania: czego ja chcę od życia? Czego mi brakuje? Dlaczego teraz nie jestem zadowolona? Co mogę zmienić? Od czego zacząć? Kto może mi w tym pomóc?

Cebulowa teoria szczęścia

Janusz Czapiński, polski psycholog społeczny i wykładowca akademicki jest autorem „cebulowej teorii szczęścia”; koncepcji psychologicznej, według której szczęście składa się z 3 warstw:

  • Wola życia – najgłębsza warstwa, niezmienna, uwarunkowana genetycznie, dlatego też inna u każdego człowieka. Daje siłę, aby nawet w najtrudniejszych sytuacjach znaleźć rozwiązanie, podnieść się, dążyć do równowagi i żyć dalej.
  • Dobrostan subiektywny – warstwa środkowa, odpowiada za ogólne zadowolenie człowieka z życia. Jest związany z indywidualnymi doświadczeniami, które wynikają z naszej osobistej historii, przeżyć, doświadczeń. Można powiedzieć, że to bilans życiowy dotyczący naszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
  • Satysfakcje cząstkowe – najbardziej zewnętrzna warstwa, mająca duży wpływ na poziom naszego dobrostanu subiektywnego. To zadowolenie z poszczególnych dziedzin naszego życia (rodzina, dom, praca, finanse, związki, przyjaciele, itp.). Możemy nad nimi pracować, zmieniać, kształtować je.

Podejście do życia i powrót do równowagi

Według teorii Czapińskiego człowiek jest w stanie – nawet po największym życiowym kryzysie – wrócić do równowagi. Duże znaczenie ma nasze podejście do życia; czy potrafimy cieszyć się i doceniać małe rzeczy, czy niepowodzenia i upadki traktujemy jako porażki, czy jako życiowe lekcje. Czasami zmiana podejścia na bardziej pozytywne pomaga nam zobaczyć świat w zupełnie innych barwach.

Elementy wpływające na dobrostan i poczucie szczęścia

Martin Seligman – profesor nauk psychologicznych uniwersytetu w Pensylwanii uważany jest za ojca wspomnianej przeze mnie psychologii pozytywnej. Opracował on model PERMA, który zawiera pięć podstawowych elementów wpływających na nasz dobrostan i poczucie szczęścia:

  • P – Positive emotions (pozytywne emocje). Ich częste doświadczanie sprawia, że jesteśmy bardziej zmotywowani do działania. Wpływają na sposób postrzegania naszej codzienności, wprowadzają w dobry nastrój i zwiększają elastyczność reagowania w trudnych sytuacjach.
  • E – Engagement (zaangażowanie). W życiu ważne jest, aby móc znaleźć działania, które wymagają pełnego zaangażowania (tzw. misja życiowa), abyśmy mogli uczyć się, rozwijać i pielęgnować osobiste szczęście. Znasz ten stan, kiedy całym sobą angażujesz się w jakiś projekt lub zadanie? Czas płynie, pojawiają się przeciwności, ale Ty działasz, płyniesz, tracisz poczucie czasu, odczuwasz tak zwany stan flow.
  • R – Relationships (relacje). Jesteśmy istotami społecznymi; relacje i związki społeczne są jednym z najważniejszych aspektów życia i potrzebujemy dobrych, wartościowych, wzbogacających i głębokich relacji do szczęścia. Niektórzy potrzebują ich więcej, inni mniej, ale z natury daleko nam do samotników. Jeśli z jakichś powodów w życiu zaczyna tych relacji brakować – czegoś brakuje, coś uwiera, nie jest nam dobrze.
  • M – Meaning (sens życia). To poczucie bycia oddanym wielkiej sprawie. To cel, misja życiowa, która może być powołaniem do pracy, rodzicielstwa, kapłaństwa, wolontariatu. Motywuje do działania i popycha do przodu mimo trudności, czasem frustracji czy zniechęcenia.
  • A – Achievements (osiągnięcia). Wyznaczanie i realizacja celów prowadzi do poczucia satysfakcji, osobistej dumy i spełnienia. Osiągnięcia w życiu są ważne, dają poczucie sensu, budują pewność siebie i zaspokajają potrzebę samorealizacji. Dają energię do podejmowania kolejnych wyzwań i realizacji marzeń.

Dlaczego dobrze jest być szczęśliwym?

Bo szczęście jest dobre, jest przyjemne, zapewnia nam dobre samopoczucie, utrzymuje blisko ludzi. Osoby szczęśliwe są o wiele bardziej kreatywne, produktywne, mają więcej pomysłów. Nie boją się nowych, nawet najtrudniejszych wyzwań, bo są w stanie dostrzec więcej możliwych rozwiązań problemów.

14 kroków, które pomogą Ci zadbać o dobrostan w życiu

Jak zatem dbać o dobrostan, aby cieszyć się szczęściem na każdy dzień?

  1. Wykonuj ćwiczenia fizyczne, uprawiaj sport. Naukowcy mówią, że jest to prawdopodobnie najskuteczniejsza metoda podnoszenia nastroju i jedna z najskuteczniejszych metod leczenia depresji. Najnowsze badania potwierdzają także wpływ regularnej aktywności fizycznej na charakterystykę osobowości.
  2. Zadbaj o odpoczynek, wysypiaj się. Sen odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Badania naukowe potwierdzają, że osoby śpiące mniej niż 7 godzin charakteryzuje niższy poziom dobrostanu. Zaniedbywanie snu upośledza funkcjonowanie pamięci.
  3. Odżywiaj się zdrowo. Zdrowa i zbilansowana dieta to podstawa dobrego samopoczucia, dlatego sięgaj po przepisy na zdrowe i pyszne dania.. Dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywia mózg, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, dobre trawienie i wzmacnia odporność. Pamiętaj o nawadnianiu organizmu. Pij odpowiednią ilość wody.
  4. Spędzaj czas z bliskimi i rodziną; kochaj! Jedną z najważniejszych potrzeb człowieka jest potrzeba przynależności i bliskości. Czujemy się wtedy bardzo szczęśliwi i potrzebni. Dlatego dbaj o dobre relacje i ciesz się obecnością bliskich.
  5. Znajdź cel w życiu, aby nadać mu kierunek i mieć poczucie motywacji do działania. Rób to, co Cię pasjonuje i co jest dla Ciebie ważne, co może pomóc Ci w osiągnięciu satysfakcji życiowej.
  6. Spędzaj czas na łonie natury. Czerp energię ze słońca, zieleni, spacerów, wędrówek itd. Osoby spędzające czas w dowolnym środowisku naturalnym są szczęśliwsze niż osoby przebywające w pomieszczeniu.
  7. Zadbaj o rozwój osobisty. Rozwijaj swoje umiejętności, odkrywaj swoje mocne strony, ucz się nowych rzeczy. To wszystko może przyczynić się do zwiększenia poczucia własnej wartości i poprawy samopoczucia.
  8. Pomagaj innym. Według badań wydawanie pieniędzy na innych skutkuje większym poczuciem szczęścia niż zakupy dla samego siebie. Osoby pomagające innym mają wyższy poziom radości i szczęścia. I nie chodzi tu tylko o pomoc finansową, lecz każdy pomocny gest.
  9. Uśmiechaj się, ale szczerze. Głośny śmiech działa bardzo skutecznie. Śmiech poprawia nastrój nie tylko osoby śmiejącej się, ale także otoczenia. Uśmiechnięci ludzie przyciągają do siebie bardziej niż smutni i poważni.
  10. Medytuj, módl się, praktykuj uważność. Modlitwa dodatnio wpływa na poczucie szczęścia. Uważność (mindfulness) także wiąże się z wyższym poczuciem szczęścia, pomaga zredukować stres.
  11. Praktykuj wdzięczność za to, co otrzymujesz. Dziękowanie, poczucie wdzięczności, pisanie listów wdzięczności trwale podnosi poczucie szczęścia i obniża objawy depresyjne. Wyliczanie dobrych rzeczy (dzienniczek wdzięczności) powoduje trwały wzrost pozytywnych emocji.
  12. Emocje i potrzeby – ucz się je dostrzegać i wyrażać. Pielęgnuj te pozytywne, słuchaj, o czym mówią Ci te mniej przyjemne. Naucz się radzić sobie ze stresem. Gdy potrzebujesz, szukaj wsparcia. Pomoc drugiego człowieka ma dużą wartość.
  13. Podróżuj, zwiedzaj i poznawaj świat. Zapisuj w pamięci piękne chwile, rób zdjęcia i wracaj do nich w trudniejszych momentach.
  14. Ciesz się życiem i doceniaj je. Celebruj nawet małe sukcesy, opowiadaj o nich przyjaciołom; może kogoś zainspirujesz do działania…

Od czego zaczniesz?

Agnieszka Swat-Cora

Autor: Agnieszka Swat-Cora, właścicielka Dobrostacji – Pracowni Wsparcia i Rozwoju. Trenerka Rozwoju Osobistego i Umiejętności Społecznych (Psychologia Pozytywna – Uniwersytet Warszawski), trenerka Master – narzędzia do badania motywacji Personal PowerOn®. Certyfikowana konsultantka kryzysowa Instytutu Pozytywnej Terapii Kryzysu, menadżerka (wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu) Mentorka Akademii dla Biznesu oraz Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychologii Pozytywnej oraz wolontariuszka w Hospicjum św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej.

Miejsca w sieci:

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.