Czy wirtualna asystentka to zawód idealny dla mam?

You are currently viewing Czy wirtualna asystentka to zawód idealny dla mam?
Czy wirtualna asystentka to zawód idealny dla mam? Janina Cyganek

W ostatnich latach wiele kobiet stawia nie tylko na macierzyństwo, ale również na rozwój zawodowy. Często dzieje się tak, że my kobiety ze względu na pracę odkładamy zajście w ciążę. A kiedy już zostajemy matkami, stajemy przed ogromnym wyzwaniem. Jak połączyć rozwój zawodowy z byciem mamą? Czy wirtualna asystentka to zawód idealny dla mam?

Macierzyństwo i praca — jak to pogodzić?

Nazywam się Janina Cyganek i od 2018 roku prowadzę firmę ,oferując usługi jako wirtualna asystentka. Moja historia nie różni się od historii innych kobiet. Rok po urodzeniu pierwszego dziecka postanowiłam wrócić do pracy na etat. Znalazłam pracę, nianię, ale coś nie zagrało. Nie czułam się komfortowo z tą decyzją. Mało tego, wylądowałam z synem w szpitalu. To był wystarczający impuls, by powiedzieć sobie, że to nie jest rozwiązanie dla naszej rodziny. Krótko po tym zdarzeniu w 2018 roku, trafiłam na artykuł o pracy zdalnej, a konkretnie o zawodzie wirtualnej asystentki. Wtedy mnie olśniło! W ten sposób rozpoczęła się moja przygoda z freelansem. To był to strzał w dziesiątkę. Dziś nadal działam pod marką Misjanina i skutecznie wspieram klientów jako wirtualna asystentka.

Współpraca w branży wirtualnej asysty

Obecnie o pracy jako wirtualna asystentka mamy, dowiadują się od „Mam na freelansie” –  konkretnie ode mnie i Kasi Gach. Z Kasią poznałyśmy się podczas rekrutacji dla mojego klienta, którą przeprowadzałam, będąc w drugiej ciąży. Współpraca była na bardzo zaawansowanym poziomie dlatego nie chciałam ryzykować, że klient nie otrzyma wsparcia na czas mojej nieobecności.

Projekt „Mama na freelansie”

Na początku tego roku postanowiłyśmy rozpocząć projekt, w który włożyłyśmy całe swoje serduszko i możemy nazwać naszym trzecim wspólnym dzieckiem! Projekt „Mama na freelansie” jest naszą odpowiedzią na potrzeby mam, które pragną rozwijać się zawodowo, korzystając z możliwości, jakie daje praca zdalna. Dlaczego zdecydowałyśmy się na tak odważny krok? Ponieważ znamy problemy mam, które nas otaczają. Każdego dnia stoją przed ogromnym wyzwaniem, połączenia macierzyństwa z pracą np. na etacie. W praktyce są w ciągłym stresie, bo dzieci chorują, a koszty żłobka, przedszkola czy niani pochłaniają większą część ich wypłaty.

Wirtualna asystentka — idealny zawód dla mam?

Każdego dnia udowadniamy, że będąc mamą, możesz zostać freelancerką i zarządzać sama swoim czasem po to, by uniknąć tych kłopotów i kosztów. Ponadto nie wstydzimy się tego, że mamy spore doświadczenie jako wirtualne asystentki — na co dzień technicznie wspieramy wiele kobiecych biznesów.

Tak naprawdę nie wiemy, jak to jest prowadzić firmę bez dzieci w domu. Obie wystartowałyśmy z działalnością, mając już jedno dziecko na pokładzie. W międzyczasie każda z nas urodziła drugie. Ale spokojnie — dzieci nie siedzą nam na kolanach i nie klikają z nami w klawiaturę. 😉

Mama na freelansie
Mama na freelansie

Pracująca mama, freelancerka — a co z dzieckiem?

Kiedy pracujemy, nasze dzieci są zaopiekowane przez ojców, nianie, babcie czy po prostu chodzą do placówek. A kiedy tego potrzebują, to po prostu jesteśmy z nimi, bez tłumaczenia się klientom. Umiemy wypośrodkować między pracą a macierzyństwem i bierzemy pełną odpowiedzialność za powierzone nam zadania.

Jak połączyć pracę zdalną z opieką nad dziećmi i nie zwariować?

Właśnie taką rzeczywistość pokazujemy na naszym Instagramie @mamanafreelansie. Wiemy, jak połączyć bycie mamą-freelancerką z byciem bliskościową mamą i nie zwariować. Chciałabym podkreślić, że zostanie wirtualną asystentką, nie musi być kosztowne. Obie z Kasią korzystałyśmy z dofinansowań Urzędu Pracy. Można otrzymać dofinansowanie na Kurs dla Wirtualnej Asystentki lub nawet środki na założenie działalności gospodarczej. Obie również uczyłyśmy się pod skrzydłami Eli Wolińskiej, a dzisiaj stałyśmy się ekspertkami w jej kursie. Kursantki otrzymają nasz podręcznik: „Jak pracować, zarabiać i rozwijać się zawodowo? Mama na freelansie”.

Współpraca ponad konkurencją w branży wirtualnej asysty

To jest największy dowód na to, że w tej branży nie warto ze sobą konkurować, a o to głównie boją się mamy, które chciałyby zacząć swoją przygodę z pracą zdalną. Współpracując, osiągniemy zdecydowanie więcej! Takie jest hasło Konferencji dla Wirtualnych Asystentek, która odbędzie się 5 października w Lublinie: „Współpraca ponad konkurencją”, na której pojawię się tam jako prelegentka z tematem: Mama na pełen etat –  jak połączyć pracę zdalną z opieką nad dziećmi i nie zwariować?

Już nie mogę się doczekać! Ponieważ byłam na pierwszej konferencji w Warszawie i wiem, że to będzie kolejna świetna okazja, nie tylko, by spotkać cudowne kobiety z branży online, ale przede wszystkim wymienić się swoim doświadczeniem i nawiązać nowe współprace, które wzajemnie napędzają naszą branżę. Polecam to wydarzenie szczególnie mamom, które stawiają swoje pierwsze kroki w świecie freelansu.

Janina Cyganek
Janina Cyganek

Autorka: Janina Cyganek w 2018 roku założyła firmę pod marką Misjanina. Oferuje usługi marketingowo – asystenckie. Początkowo wspierała przedsiębiorców głównie w branży beauty. Aktualnie branża nie ma znaczenia. Uwielbia pisać angażujące teksty, działać w Mailer Lite oraz WordPressie. Nie boi się odpisać na e-mail czy poszukać informacji w głębinach Internetu. Prywatnie jest mamą 8-letniego Huberta i 3-letniej Laury. Nie dawno wraz z Kasią Gach wydały podręcznik dla mam: „Jak pracować, zarabiać i rozwijać się zawodowo? Mama na freelansie”, dzięki któremu inne mamy mogą dowiedzieć się, czy praca jako wirtualna asystentka jest dobrym rozwiązaniem dla nich.

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.