7 bohaterek literackich, które warto poznać

You are currently viewing 7 bohaterek literackich, które warto poznać
7 bohaterek literackich

Miłośniczek czytania nie trzeba przekonywać, jak ważni są w książkach bohaterowie. Trzymająca w napięciu albo wzruszająca fabuła to nie wszystko. Śmiem twierdzić, że dobrze skonstruowany bohater może sprawić, że nawet banalna historia zapadnie nam na długo w pamięć. Oto 7 bohaterek literackich, które warto poznać. Kobiet silnych, przebojowych, zmieniających świat i tych tragicznych, słabych, bezradnych albo denerwujących, ale nie nijakich.

1. Scarlett O’Hara

Bohaterka „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell znajduje się na pewno na czele takich rankingów bohaterek literackich. Trudno przejść obok niej obojętnie, ale czasem dziwi mnie popularność tej rozpieszczonej egoistki, która zrobi wszystko, by osiągnąć swój cel, nawet kosztem krzywdy najbliższych. Trudno jednak zaprzeczyć, że wyróżnia ją siła i konsekwencja, a sama postać wymyka się utartym normom. Jest też nowoczesną kobietą, prowadzącą z powodzeniem (i bezwzględnością!) własny biznes. Do tego Scarlett dojrzewa i choć autorka nie zakończyła swojej książki happy endem to słynne ostatnie zdanie powieści „W końcu jutro jest kolejny dzień” przeszło do historii literatury.

2. Anna Karenina

Nie lubię tytułowej bohaterki powieści Lwa Tołstoja i nic na to nie poradzę, choć wiem, że to spojrzenie z dzisiejszej dwudziestopierwszowiecznej perspektywy. Wiem, jest tragiczna, nieszczęśliwa, samotna i znalazła się w sytuacji, w której każde wyjście było złe. Myśląc o tej postaci, zawsze zastanawiam się, czy autor specjalnie postawił na drodze Anny taką miernotę, jak Wroński, bo miłość Anny do niego w pewnym sensie świadczy też o niej. Jest oczywiście postacią bardzo ważną w literaturze, bo ukazuje sytuację kobiety w ówczesnym społeczeństwie, kobiety całkowicie zależnej od mężczyzny i pozbawionej wszelkich praw. Aleksy Wroński, kochanek Anny, nie zostaje bowiem wykluczony ze społeczeństwa, on na romansie z mężatką nie stracił niczego. Mimo to, czytając tę powieść, zdecydowanie wolę kibicować innym jej bohaterom.

3. Gabrysia Borejko

Nie może oczywiście w tym zestawieniu zabraknąć bohaterek „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz. Ciekawych kobiet i dziewcząt jest w tej serii mnóstwo i o każdej można by napisać naprawdę dużo. Mężczyźni są mocno zdominowani przez silne postaci kobiece. Najstarsza córka Borejków pojawia się w każdej chyba części cyklu. Jest na pozór dość bezbarwną osobą, ale może przez to godną uwagi, bo tak bliską realnego świata. Troszczy się o innych, martwi się problemami najbliższych, jest dobrym duchem całej rodziny, zawsze uśmiechnięta, mająca dla każdego dobre słowo. Często nie doceniamy takich cichych bohaterów dnia codziennego.

4. Jane Marple

Bohaterka powieści kryminalnych Agathy Christie to postać zdecydowanie niebanalna. Starsza pani w nienagannie skrojonym kostiumie i w kapeluszu, z robótką w ręku, bije na głowę policjantów Scotland Yardu bezbłędną dedukcją, uporem i inteligencją, tropiąc przestępców. Jeśli wyrzucają ją drzwiami, wchodzi oknem (w przenośni oczywiście, bo to przecież dama). Niewątpliwie jest prekursorką postaci kobiet-detektywów, tak popularnych we współczesnych kryminałach.

7 bohaterek literackich
7 bohaterek literackich

5. Hanka Renowicka

Nie mogłam się oprzeć i przemyciłam do tego zestawienia także postać wykreowaną przez mojego ulubionego pisarza – Tadeusza Dołęgę-Mostowicza. Umieszczam ją nieco z przymrużeniem oka, ponieważ bohaterka powieści „Pamiętnik pani Hanki” nie jest ani tragiczna, ani silna, ani godna naśladowania. Książka jest w zasadzie komedią, a może bardziej satyrą, a tytułowa Hanka, żona polskiego dyplomaty okresu międzywojennego, która wplątuje się w aferę szpiegowską, jest tyleż ładna, co głupia. Czyta się to jednak znakomicie zarówno przez cięty język autora, jak i dość mocno, ale nieprzesadnie, przerysowane postaci.

6. Rozalia Lubowidzka

Rozalia jest jedną z bohaterek „Siły kobiet” Barbary Wysoczańskiej, bowiem równie ważne są w niej zarówno Zuzanna Grabińska, nieszczęśliwie zakochana, niemal chora na miłość do złego człowieka, jak i Ada Lubowidzka, młoda, zdolna dziewczyna, która za wszelką cenę chce się kształcić i czyni to z wielką konsekwencją. Rozalia Lubowidzka to postać, której autorka przypisała mnóstwo cech: upór, konsekwencję, otwartość i siłę. Dręczona przez męża-sadystę, znajduje w sobie siłę, by realizować marzenia, a nawet otworzyć się na miłość. Wszystkie bohaterki Wysoczańskiej są silne, choć niosą ze sobą bagaż doświadczeń. Autorka świetnie zbudowała swoje postaci, które mimo przeciwności losu, cierpienia, osamotnienia i trudów czerpią z tej wewnętrznej siły i aż się chce postawić pytanie, jak to możliwe, że można wciąż podnosić głowę i wychodzić naprzeciw nieprzyjaznemu światu.

7. Joasia i babcia Rozalia

To absolutna nowość, „Owocowa czy czarna” Kamili Mytyk miała swoją premierę w sierpniu br. Joasia to najstarsza z trzech sióstr. Po śmierci rodziców stara się więc „matkować” młodszemu rodzeństwu. Kieruje się w życiu odpowiedzialnością i rozsądkiem, a prawdziwą pasję – szycie spycha na margines. Do tego uwikłała się w toksyczny związek. Sytuacja komplikuje się, gdy w życiu sióstr pojawia się przebojowa i ekscentryczna babcia Rozalia, która namiesza sporo w życiu Joasi. Jestem świeżo po lekturze powieści, a tę bohaterkę polubiłam od razu, przede wszystkim za to, że jest jakby wyjęta z życia: zwyczajna, normalna, by nie rzec przeciętna, a jednak pełna mocy, gdy odważy się spełniać marzenia. Takich postaci szukam w książkach.

Iwona Klimczak
Iwona Klimczak

Autor: Iwona Klimczak – zakochana w słowach od zawsze, uwielbiam czytać książki i o nich pisać. Jestem autorką powieści obyczajowej pt. „Kiedyś jest teraz”. Przez wiele lat współtworzyłam lokalny miesięcznik opinii. Po latach oceniania innych autorów postanowiłam sama złapać za pióro. Uwielbiam też fotografię i moją wiejską działkę. Z wykształcenia historyczka. Szczęśliwa żona i matka.

Moje miejsca w sieci:

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.