5 nieoczywistych lektur szkolnych do przeczytania w dorosłym życiu

You are currently viewing 5 nieoczywistych lektur szkolnych do przeczytania w dorosłym życiu
5 nieoczywistych lektur szkolnych do przeczytania w dorosłym życiu

Rok szkolny zaczął się na dobre, a wraz z nim codzienne szkolne obowiązki, nie tylko dla dzieci, ale i dla ich rodziców. W tym roku sporo mówi się i pisze o znowelizowanej liście lektur szkolnych. W związku z tym chcę zaproponować inne spojrzenie na książki, które czytałyście (lub powinnyście przeczytać) w szkole, a dziś nakazuje się czynić to Waszym dzieciom. Po wiele z nich warto sięgnąć w dorosłym życiu, dla przyjemności. Gwarantuję, że odkryjecie (a może i pokochacie) je na nowo. Oto kilka nieoczywistych propozycji lektur szkolnych do przeczytania w dorosłym życiu. Celowo ominęłam wiele wartościowych pozycji, które są szeroko znane dzięki świetnym ekranizacjom, jak ” Chłopi” czy ” Lalka” , a które znać trzeba obowiązkowo. Oto 5 nieoczywistych lektur szkolnych do przeczytania w dorosłym życiu.

1. „Makbet” William Shakespeare

Sztuka to może nie najlepsza forma do czytania, bo przecież powstała po to, żeby ją przenieść na scenę, ale „Makbeta” warto poznać w jakiejkolwiek postaci. Opowieść o żądzy władzy, szaleństwie, zbrodni i zdradzie jest ponadczasowa i wciąż aktualna. Sztukę, choć – przyznaję – język nie jest zbyt łatwy, czyta jak prawdziwy kryminał, podlany sosem fantasy. Motyw czarownic przepowiadających przyszłość bohaterom wykorzystywany jest wielokrotnie w literaturze oraz filmach także współcześnie, w różnych formach. Szekspir potrafił zbudować w sposób mistrzowski nastrój grozy, tajemniczości i wszechogarniającego szaleństwa. Naprawdę warto sięgnąć po tę pozycję albo wybrać się na dobrą ekranizację czy przedstawienie teatralne.

2. „Świtezianka” Adam Mickiewicz

Zostańmy na chwilę w odrobinę nierzeczywistym klimacie. „Świtezianka” to jedna z moich ulubionych ballad wieszcza. W tym gatunku Mickiewicz był prawdziwym mistrzem i kto przeczyta „Świteziankę”, nabierze ochoty na inne ballady jego autorstwa. Historia miłości tajemniczej dziewczyny i młodego chłopaka, spotykających się nocą nad brzegami jeziora Świteź jest opowieścią o zdradzie. On, kuszony przez tajemniczą zjawę, łamie przysięgę złożoną ukochanej, za co musi ponieść karę. Wbrew naszemu wyobrażeniu o twórczości Mickiewicza „Świtezianka” jest lekturą bardzo lekką, znakomicie napisaną i wciągającą. Autor zbudował wspaniale klimat tajemniczości i grozy.

5 nieoczywistych lektur szkolnych do przeczytania w dorosłym życiu
5 nieoczywistych lektur szkolnych do przeczytania w dorosłym życiu

3. „Opowieść wigilijna” Charles Dickens

Tę książkę polecam zawsze i każdemu. To jedna z moich ulubionych lektur, do których lubię wracać i za każdym razem odkrywam coś nowego. Prosta historia o egoizmie i dobrych uczynkach, o tym, że nigdy nie jest za późno, by naprawić błędy i zauważyć obok siebie drugiego człowieka. Zgorzkniały skąpiec w noc wigilijną ma okazję spojrzeć na swoją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość oraz poznać konsekwencje swojego postępowania. Mądra, piękna i dobrze napisana opowieść do przeczytania nie tylko w okresie świątecznym. Wszak na zmianę życia i naprawę błędów zawsze jest dobry czas.

4. „Zbrodnia i kara” Fiodor Dostojewski

Znakomite studium psychologiczne i świetna opowieść o ludzkiej naturze, moralności, granicach dobra i zła. Czy jednostka wybitna, przydatna społeczeństwu, może więcej? Czy ma prawo przeżyć i się rozwijać, zabić człowieka, którego życie, w jego mniemaniu, jest nic niewarte, wręcz szkodliwe? „Zbrodnia i kara” to niełatwa opowieść i pewnie nie dla każdego, ale historia Raskolnikowa wciąga niesamowicie i zmusza do refleksji. Z perspektywy dwudziestopierwszowiecznej wiemy o człowieku więcej niż Dostojewski. On zbudował jednostkowy dylemat moralny, a krwawy wiek dwudziesty pokazał nam za to, do czego zdolni są ludzie, a nawet całe narody, gdy kierują się chorą ideologią.

5. „Dekameron” Giovanni Boccaccio

W zestawie lektur szkolnych jest we fragmencie (nowelka „Sokół”), ale warto przeczytać więcej. „Dekameron” to zbiór stu opowieści, jakimi zabija czas dziesięć osób, które schroniły się we Florencji przed epidemią. Każda z nich opowiada wymyśloną przez siebie historię, stanowiącą zamkniętą całość, co sprawia, że dzieło można czytać we fragmentach. Nowelki, traktujące o miłości, zdradzie, przyjaźni i ludzkich przywarach są obrazem ówczesnej obyczajowości, ale pokazują też ponadczasową naturę człowieka. W XVI wieku książka trafiła do indeksu ksiąg zakazanych. Znakomita pozycja do słuchania w formie audiobooka.

Iwona Klimczak
Iwona Klimczak

Autorka: Iwona Klimczak – zakochana w słowach od zawsze, uwielbiam czytać książki i o nich pisać. Jestem autorką powieści obyczajowej pt. „Kiedyś jest teraz”. Przez wiele lat współtworzyłam lokalny miesięcznik opinii. Po latach oceniania innych autorów, postanowiłam sama złapać za pióro. Uwielbiam też fotografię i moją wiejską działkę. Z wykształcenia historyczka. Szczęśliwa żona i matka.

Moje miejsca w sieci:

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.