To będzie prosty tekst praktyka o tym, jak można dotrzeć do siebie, do swoich zasobów, jak sprawić, by nasze nastawienie, a przez to motywacja do pracy – mogły ulec choć poprawie. Zacznijmy od tego, że bez tej motywacji niewiele zdziałasz. To ona jest tym, co napędza nasze działania. A co napędza naszą motywację? Dlaczego psychologia biznesu jest ważnym elementem automotywacji zawodowej?
Spis treści
Zastanów się nad tym, czego naprawdę chcesz
Kluczowe jest, byś poświęciła czas i zastanowiła się nad tym, co jest Twoją autentyczną potrzebą. Dlaczego chcesz coś robić? Co Ci to daje? Nie mogą to być tylko środki materialne. Taka motywacja trwa chwilę. Liczy się to, co rzeczywiście daje Ci przyjemność, satysfakcję, co Cię rozwija. Twoja praca jako podróż, by stawać się osobą kompetentną w tym, co się robi, to jest ważny powód, aby chciało się rozpocząć dzień aktywnie.
Regularnie buduj swój biznes
Jeśli mogę Ci coś istotnego podpowiedzieć, liczy się regularność, niekoniecznie to, ile kroków wykonasz. Każdy ruch jest przynajmniej nieco inny. Warto je ważyć i podejmować projekty strategiczne. Nie musisz być wszędzie, odbierać każdy telefon. Jeśli nie poświęcisz sobie czasu – Twoja motywacja będzie spadała. W sobie masz zasoby i siłę, by najpierw wszystko dobrze organizować, planować, a potem regularnie działać. I ta regularność… To podstawa. Nic Ci nie da, jak zrobisz parę dużych kroków, na miesiąc, rok czy parę lat. Będziesz poruszała się powoli, może nawet w kółko. Efekty wymagają zaangażowania i regularności, bycia w sprawach na bieżąco, jeśli Twój biznes ma się rozwijać i podążać naprzód. Nie liczy się to jak wiele, ale bardziej to jak często, co, na jakim poziomie. Lepiej brać się za inicjatywy, które rozwijają, a nie tylko są półśrodkami, które niewiele wnoszą. Praca to jest przedsięwzięcie na większość życia. Łatwo się znużyć i zniechęcić na starcie.
Kreatywność i innowacyjność w biznesie
Niech Twoja praca będzie projektem na miarę Twojego życia i Twoich unikalnych umiejętności. Rozwijaj się wraz z nią, inaczej łatwo się zatrzymać. W świecie biznesu w XXI wieku, gdzie wszystko prze do przodu, pamiętaj, że nie zawsze musi tak być. Upadały wielkie cywilizacje, upadają i firmy prowadzone od pokoleń. W płynnej rzeczywistości zmiany, która zdefiniowała w podstawowy sposób obecne czasy, nie obawiaj się kreatywności. Innowacja jest szansą dla Ciebie, na lepsze wykonywanie swoich obowiązków, przez większą motywację i zadowolenie z osiągnięć.
Praca jako projekt na życie
Jeśli nie podążamy za tym, co się dzieje, zostajemy nieuchronnie w tyle i przestajemy rozumieć rynek. Warto inwestować w badania, by wiedzieć, co się dzieje w otoczeniu naszych działań. Nie można tylko skupiać się na tym, co nas otacza. Środowiska przeplatają się, jedno wpływa na drugie. Istniejemy jako system. Napędzamy siebie do działania lub hamujemy. Niezwykle istotne jest, czym i kim się otaczasz w pracy. Potrzebujemy zasobów, które często są różne, dopełniają się i tworzą coś nowego. Liczy się ta przewaga, która da realne przebicie na globalnym rynku o dużej, rozrastającej się ciągle konkurencji. Nie musisz nawet o tym myśleć, szanuj siły, bo one są zasobem, który się wyczerpie, więc nie żałuj czasu na ich odnawianie. Zaplanuj swój skrawek rzeczywistości, wydobądź jego potencjał. Wyzwól możliwości, jakie masz. Uwolnij je i siebie od presji. Możesz iść w swoim tempie i gdzie chcesz.
Motywacja w biznesie jako złożony proces i doświadczenie
Motywacja to złożony proces, to zjawisko psychologiczne, społeczne, ale też choćby ważne w edukacji czy biznesie. Motywacja pochodzi z Twojego wewnętrznego świata. Działasz przez jej siłę, wznosi Cię, kiedy praca jest dla Ciebie czymś więcej, przyczynia się do tego, że czujesz sens życia, w tym i w dużej mierze przez to, co robisz, swojej aktywności w świecie. Jeśli nie lubisz swojego zajęcia, działasz wbrew sobie. W świecie zmiany to zmiana jest czymś bardzo realnym i bliskim, dosyć oczywistym. Nie ma wątpliwości, że boimy się zmian, nawet tych pozytywnych. Zmuszają bowiem do aktywizacji sił, wychodzenia poza komfortowe, bezpieczne życie. Niezależnie, jak je oceniamy, bezpieczeństwo, stabilność, przewidywalność, są cenną wartością dla ludzi. Tymczasem to coś niesamowicie pięknego, wielkiego, kiedy uwalniają się z nas siły życiowe i zaczynają tworzyć rzeczywistość. To wyraz odpowiedzialności. Nie chciejmy tylko takiej pracy, która zaspokaja elementarne potrzeby. Nie usypiajmy w sobie zmysłu wymagań, rozwoju, współpracy i wzajemnej troski. To wielkie zasoby dla świata, zostawią po nas wiele. Warto je przeżywać jak najlepiej, dając to, co się dostało w tym życiu. Do czego zmierzam?
Kluczowa, twórcza, rozwijająca forma motywacji
Najskuteczniejsza jest motywacja wewnętrzna. To potężna siła, jaka może kreować nasze otoczenie i zupełnie je przeobrażać, łącznie z nami, dając spełnienie, spokój, kontakt z sobą. Nie sposób z tego rezygnować. Motywacja z zewnątrz, przez bodźce typu nagrody, szybko gaśnie i powoduje tylko większe rozgoryczenie. Teraz jest odpowiedni czas, możliwość, na zmianę, która może otworzyć nowe myślenie o sobie, świecie i zasobach. Czy znasz w ogóle swoje możliwości? Zacznij je aktywować. Jak? Dopuść do siebie myśli, czego pragniesz, co Cię uszczęśliwia. Tylko w Tobie jest ta wiedza!
Nie ma jednej uniwersalnej metody na satysfakcję z pracy. Nie powie Ci o tym żadna filozofia i psychologia. Ty masz wiedzieć, kim jesteś i dokąd zmierzasz, do czego dążysz, po co, co Ci to da (to jest tylko w Tobie obecne). To Twoje potrzeby są ważne i nadszedł ich czas!
Autor: Katarzyna Anna Lisowska – magister trzech kierunków studiów: pedagogiki, filologii polskiej i filozofii z psychologią. Dziennikarka serwisów informacyjnych. Pedagog praktyk, pracowała we wszystkich typach szkół, od podstawowych po wyższe, prowadząc głównie interwencję kryzysową. Profilaktyk z doświadczeniem socjoterapeutycznym. Autorka prac naukowych popartych badaniami własnymi, z zakresu interdyscyplinarnej tematyki; obecnie rozwija się w tym kierunku i jest ciągle aktywna w pracy pedagogicznej. Facebook: https://www.facebook.com/katarzyna.lisowska.10/.