Praktyczne wskazówki o feng shui

You are currently viewing Praktyczne wskazówki o feng shui

Feng shui to jeden z popularnych tematów ostatnich lat i starożytna chińska praktyka harmonijnej aranżacji wnętrz w zgodzie z naturą, którą może zastosować każdy z nas. Czym jest feng shui, co oznacza i skąd się wzięło? Dowiedz się jak stosować zasady feng shui w życiu, by zadbać o swoje zdrowie, szczęście, bogactwo czy samopoczucie. Poznaj praktyczne wskazówki o feng shui.

Czym jest feng shui i skąd się wzięło?

Większość osób zapewne słyszała o feng shui, jednak mało kto wie, czym ono tak naprawdę jest oraz skąd się wzięło. Jednym z najważniejszych elementów kultury chińskiej jest energia Chi, która obecna jest zarówno w ludzkim ciele, jak i w otoczeniu. Energia ta przepływa przez każdą żywą istotę i zapewnia harmonię. W medycynie chińskiej Chi oznacza również zachowanie równowagi między dwoma siłami: Yin (element żeński, łagodny, przyjmujący) i Yang (element męski, twórczy, silny). Chińska medycyna, w tym akupunktura skupia się na energii Chi obecnej w ciele i stara się ją zrównoważyć, aby zapewnić harmonię. Feng shui natomiast bazuje na tych samych zasadach równoważenia energii Chi, skupiając się na przestrzeni, w której żyjemy i pracujemy.

Co oznacza feng shui?

Feng shui to starożytna chińska sztuka aranżacji budynków, obiektów i przestrzeni w celu osiągnięcia harmonii i równowagi w sposób, który przyniesie pokój i dobrobyt. Wywodzi się z taoizmu i dziś jest popularna na całym świecie. W języku chińskim ‘feng’ oznacza wiatr, a ‘shui’ wodę. W dawnych czasach, gdy Chińczycy przenosili się z jednego miejsca na drugie, oceniali czy nadaje się ono do zamieszkania właśnie na podstawie wiatru i wody. Musiało być odpowiednio chronione przed wiatrem, a woda w nim musiała być czysta i przejrzysta. Pierwszych śladów feng shui można dopatrywać się w kształtach pasm górskich oraz rzek otaczających osady, a także ich wpływie na tamtejszą ludność.

Historia popularności feng shui

W rezultacie feng shui jest obecne od kilku stuleci i przez cały ten czas jego zasady były przekazywane z pokolenia na pokolenie, z nauczyciela na ucznia. Po pewnym czasie zaczęły powstawać szkoły, w których wykorzystywano chiński kompas geomantyczny oraz liczne formuły, aby pomóc stworzyć optymalne środowisko dla danej osoby. Chociaż feng shui od zawsze było praktykowane na Dalekim Wschodzie, należy pamiętać, że pewne wydarzenia i trendy historyczne miały wpływ na jego popularność w ciągu ostatnich 50 lat. Podczas rewolucji kulturalnej w Chinach w latach 1966–1976 kładziono nacisk na porzucenie chińskiej tradycyjnej myśli i praktyk na rzecz zachodniego podejścia. W rezultacie doszło do represji wobec mistrzów feng shui w Chinach i wielu z nich przeniosło się do Hongkongu, Tajwanu, Malezji i Singapuru, gdzie panowała większa swoboda praktyki. Dobra wiadomość jest taka, że​​feng shui odzyskuje obecnie popularność w Chinach.

Feng shui nie jest religią, ale praktyką kulturową

Kolejnym trendem obserwowanym na Dalekim Wschodzie jest błędne przekonanie, że feng shui jest formą religii, a nie praktyką kulturową. W rezultacie niektórzy Chińczycy zaprzestali praktykowania feng shui, ponieważ nie było to zgodne z ich przekonaniami religijnymi. Jednak Taoizm i Buddyzm wciąż są niezwykle rozpowszechnione na Dalekim Wschodzie, więc praktyka feng shui również jest powszechna.

3 chińskie rodzaje szczęścia

Zanim przejdziemy do praktycznych zastosowań feng shui, musimy wziąć pod uwagę, że Chińczycy uznają trzy główne rodzaje szczęścia i wpływu w swoim życiu, którymi są: Ziemia, Niebo i Człowiek:

  • Niebiańskie Szczęście odnosi się do okoliczności, w jakich dana osoba się urodziła np. do rodziny oraz kraju. Jest to z góry zaplanowane.
  • Ludzkie Szczęście odnosi się do wysiłków, jakie dana osoba podejmuje w życiu do tego, jak bardzo jest pracowita i proaktywna tak, aby zakończyć swoje życie sukcesem.
  • Ziemskie Szczęście natomiast odnosi się do środowiska, w którym dana osoba żyje i pracuje. Pod tym względem Feng shui może pomóc, zapewniając życie w jak najbardziej dogodnym środowisku dla danej osoby, tak aby mogła ona w pełni wykorzystać swój potencjał.

Jak stosować zasady feng shui w życiu?

Jak zatem zastosować główne zasady feng shui w swoim życiu? Po pierwsze należy rozważyć wpływy środowiska, w którym żyjemy. Unikać mieszkania w domach lub budynkach znajdujących się na końcu skrzyżowania, lub takich znajdujących się na samym końcu prostej drogi. Dla tych, którzy mieszkają w mieszkaniach, zaleca się unikania mieszkań na końcu korytarza. Ostra energia docierająca do drzwi może zakłócić harmonię i wpływać na zdrowie mieszkańców. Kwadratowe oraz prostokątne mieszkania zapewnią najlepszy przepływ energii, podczas gdy takie w kształcie litery L czy U mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie oraz finanse. Same pomieszczenia w domu również powinny mieć regularne kształty, bez brakujących narożników.

3 elementy domu, na które warto zwrócić uwagę

Trzy główne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę to: drzwi wejściowe, sypialnia oraz kuchnia:

  • Drzwi wejściowe powinny być solidne, proporcjonalne pod względem wielkości do posiadłości oraz nie powinny otwierać się w prostej linii z tylnymi drzwiami. W takiej sytuacji energia Chi, która wchodzi do domu przez frontowe drzwi, bardzo łatwo może go opuścić, wylatując przez tylne drzwi. Wówczas mieszkańcom może być trudniej zaoszczędzić pieniądze ze względu na dużą ilość niespodziewanych wydatków.
  • W sypialni łóżko powinno stać przy solidnej ścianie, naprzeciwko drzwi, tak aby było widać, kto wchodzi do pokoju. W pomieszczeniu nie powinno być także żadnych luster, odbijających osoby leżące w łóżku. Mogłoby to zakłócić ich sen.
  • W kuchni należy się upewnić, że kuchenka (symbolizująca ogień) oraz zlew (symbolizujący wodę) nie znajdują się bezpośrednio naprzeciwko siebie. Zderzenie się ognia i wody mogłoby doprowadzić do konfliktu między mężczyzną a kobietą w domu.

Książka o feng shui

Więcej informacji o tym, kiedy feng shui jest korzystne, a kiedy negatywne lub co najważniejsze jak właściwie zaaranżować własną przestrzeń można znaleźć w najnowszej książce pt. „Praktyczne wskazówki Feng shui„, autorstwa Jin’a Peh. Książka w 17 rozdziałach opisuje różne tematy związane z feng shui. Zawiera mnóstwo cennych wskazówek dotyczących urządzania wnętrz, dekoracji i symboli, elewacji, luster czy biura i pracy. To świetny poradnik o feng shui dla każdego, który wprowadza w świat zasad feng shui. Znajdziesz w nim również informacje teorii feng shui, świętach, astrologii chińskiej, chińskich imionach wyborze dat czy obliczeniach feng shui.

Zastosowanie praktyk feng shui w życiu codziennym sprawi, że będziemy efektywniej pracować oraz cieszyć się dobrym zdrowiem, co przełoży się na lepszą jakość życia w różnych dziedzinach.

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.