Poradnik: jak się ubrać do wystąpienia przed kamerą

You are currently viewing Poradnik: jak się ubrać do wystąpienia przed kamerą

Zbliża się termin webinaru, nagrania filmu do kursu online a może nawet wystąpienia w telewizji a ty zaczynasz zaglądać do swojej garderoby i trudno Ci podjąć decyzję, jaki strój wybrać? W tym artykule zebrałam 10 wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepszy strój do wystąpień przed kamerą.

Ubranie do wystąpienia przed kamerą – na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, jak się ubrać do wystąpienia przed kamerą? Pomogę Ci podjąć decyzję i podpowiem, jaki look się sprawdzi. Pierwszym krokiem nie będzie jednak zaglądanie do Twojej szafy, ale sprawdzenie, na jakim tle wystąpisz, jaki mikrofon zostanie użyty oraz z kim wystąpisz (jeśli ma to miejsce). Od tła zależy między innymi kolor ubrania, jaki warto założyć. Jeśli występujesz na greenscrenie, to nie możesz mieć na sobie niczego w kolorze zielonym. Niespodziankę może ci także zrobić mikrofon użyty do nagrania.

Jak dobrać strój na wystąpienie przed kamerą?

Oto 10 wskazówek, które pozwolą Ci wybrać ubranie do wystąpienia przed kamerą. Przygotowałam je na postawie mojego wieloletniego doświadczenia w prowadzeniu studia webinarowo-filmowego.

Stylizacja a kadr

Dowiedz się, w jakim kadrze będziesz pokazana. Czy będzie widać Cię od pasa w górę, a może będzie widać całą postać razem z butami? W tym pierwszym wypadku możesz przyłożyć mniejszą wagę do garderoby poniżej pasa. Buty także nie będą ważne. Możesz się zdecydować na wygodne sneakersy zamiast dobrze wyglądających na ekranie szpilek.

Ubranie do wystąpień przed kamerą bez drobnych wzorków

Kamera nie lubi drobnych wzorków na ubraniach, gdyż powodują one efekt migotania (moire). Efekt ten może zakłócić obraz i sprawić, że materiał filmowy staje się trudny do oglądania. Wzory także rozpraszają uwagę widza.

Uprasowana stylizacja

Niestety kamera widzi wszelkie zagniecenia. Jeśli nie jesteś zatem mistrzynią żelazka (ja nią nie jestem), to nie zakładaj bluzek koszulowych lub zaplanuj wcześniej wizytę w pralni, gdzie koszula zostanie perfekcyjnie uprasowana.

Dopasowane ubranie na nagranie przed kamerą

Jeśli dawno nie sięgałaś do szafy po ubrania na specjalne okazje, to może się okazać, że twój najlepszy strój biznesowy jest zbyt obcisły. Noszenie zbyt ciasnych ubrań może być bardzo niewygodne i ograniczać swobodę ruchu. Gdy występujesz przed kamerą, powinnaś czuć się komfortowo, aby móc skupić się na wypowiedzi i zachować naturalność w zachowaniu. Dodatkowo, rozchylające się połówki koszuli czy też zbyt obcisła spódnica, wyglądają po prostu źle.

Do jakiego mikrofonu będziesz mówić?

Jeśli będziesz nagrywać podcast i mikrofon będzie stał przed tobą, to w żaden sposób nie wpływa to na twoje ubranie. Natomiast zastosowanie mikroportu może to znacznie zmienić decyzję o wyborze stroju do wystąpień przed kamerą. Pracownik odpowiedzialny za dźwięk będzie musiał przypiąć w okolicach twojej szyi mały mikrofon (ok. 1 cm wysokości). Jest on połączony kablem, który gdzieś trzeba ukryć, z nadajnikiem (małe pudełeczko o wymiarach 3x5x8 cm). W takim przypadku świetnie sprawdzą się marynarki, do których łatwo przypiąć klips mikrofonu i ukryć kabel. Uzupełnieniem stroju mogą być spodnie lub spódnica – do ich paska zostanie przypięty nadajnik. Co zrobić jednak latem, gdy jest za ciepło na marynarkę? Załóż bluzkę wyciętą w serek. Jednak pamiętaj, aby bluzka nie była ze zbyt delikatnego materiału. W przeciwnym razie mikrofon będzie opadał, co wpłynie negatywnie na jakość dźwięku. Odradzam Ci sukienki oraz golfy (chyba że na golf założysz marynarkę).

Ubranie a tło

Upewnij się, czy planowane nagranie będzie miało miejsce na fizycznym tle, czy na tym w zielonym kolorze tzw. greenscreen. W tym drugim wypadku należy pamiętać o fundamentalnej zasadzie: nic ubiorze do wystąpienia przed kamerą nie może być koloru zielonego. Nie chodzi tu tylko o jaskrawą zieleń, ale również o odcienie stonowane. Na ubraniu nie powinno być zielonych kropek, kwiatków, ani żadnych innych elementów koloru zielonego. Nawet zielone paznokcie lub makijaż niekorzystnie wpłyną na nagranie na zielonym tle. Jeśli nagrywasz na fizycznym tle, to wybierz strój kontrastujący z kolorem tła. W przypadku szarego tła wybierz kolor pasujący do twojej urody i stylu.

Biały i czarny, to dwa problematyczne kolory

Biały kolor odbija światło każdego koloru, co dla kamery może być problemem. Zależnie od jakości kamery oraz otoczenia kolorystycznego biała bluzka może mieć w obiektywie tak zwane przepalenie. W takiej sytuacji ubrania wydają się „błyszczeć” na ekranie, co jest niepożądane podczas profesjonalnych wystąpień. Zbyt dużo koloru czarnego w Twojej stylizacji podczas wystąpień przed kamerą może być pułapką. Jeśli idziesz na premię filmową lub galę, śmiało zakładaj czarne kreacje. Mimo że kolor czarny jest najbardziej formalny ze wszystkich i wzbudza szacunek, to często źle w nim wyglądamy, nagrywając webinar lub filmu do kursu online. Lepiej wybrać ubranie w kolorze, który nie tworzy takiego dystansu z widzem.

Proste fasony

W kamerze źle wypadają falbany i fikuśne kroje. Postaw na proste fasony. Zawsze sprawdzi się dobrze skrojona marynarka lub rozpinany sweter z dekoltem w V. Jeśli chcesz wystąpić w spódnicy, która będzie ona widoczna w kadrze, to sprawdź, jaką ma długość po zabraniu pozycji siedzącej. Więcej swobody w pozycji siedzącej dają dłuższe fasony.

Występujesz w parze – dopasujcie się kolorystycznie

Z pewnością znasz koło barw, które ułatwia stworzenie spójnej kompozycji barwnej. Te zasady obwiązują także podczas wystąpień przed kamerą wspólnie z innymi osobami. Jeśli to możliwe, to ustal z nimi, jakie kolory stroju preferuje. Stwórzcie spójną kompozycję kolorystyczną.

Weź do studia kilka kreacji

Nawet jeśli bardzo świadomie podjęłaś decyzję o wyborze stroju, to ostrożności nigdy nie za wiele. Weź drugi zestaw ubrań. W opcji minimalnej weź zapasową bluzkę. Uchroni cię to przed problemem, gdy zalejesz się kawą, a także da alternatywę, jeśli operator kamery uzna, że pierwsza opcja z jakiegoś powodu będzie wyglądała źle w kadrze. Przy okazji pamiętaj, aby do wystąpień w telewizji nie zakładać ubrań z widocznym logo marki modowej!

Marta Eichstaedt

Autor: Marta Eichstaedt — prowadzę w Warszawie studio webinarowo-filmowe Webcomm, w którym realizujemy projekty wideo dla naszych klientów korporacyjnych, z małych i średnich firm oraz dla trenerów freenlacerów. Rocznie realizujemy ponad 120 wydarzeń a wśród nich webinary, konferencje online i hybrydowe, a także wideocasty i filmy szkoleniowe do kursów online. Prowadzę także szkolenia na tematy związane z organizacją webinarów, a także przygotowaniem scenariuszy do filmów szkoleniowych.

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.