Okiem detektywa: problemy osób adoptowanych i ich miejsce w społeczeństwie

You are currently viewing Okiem detektywa: problemy osób adoptowanych i ich miejsce w społeczeństwie

Praca detektywa większości osób jednoznacznie kojarzy się ze zdradami i sprawami rozwodowymi. Moje życie zawodowe potoczyło się jednak w zupełnie innym kierunku i związane jest z tematami dalece zapomnianymi przez społeczeństwo, które są równie ważne i emocjonalne. Problemy osób adoptowanych i ich miejsce w społeczeństwie stały się moją misją i codziennością. Poznaj problemy osób adoptowanych i ich miejsce w społeczeństwie.

Dzieci porzucone, niechciane i zaniedbane

Rocznie około 72-75 tysięcy dzieci pozbawionych jest rodziny, domu i miłości. Z czego zaledwie 8% z nich trafia do rodzin adopcyjnych. Ich losy nie zawsze są kolorowe. Poczynając od tułaczki po rodzinach zastępczych po ostateczną adopcję, w której odnajdą szczęście i miłość, bądź trafią na rodziców, którzy nie podołają swojej roli i obowiązkom. Wybierając specjalizację w poszukiwaniu rodzin biologicznych, kierowała mną ogromna empatia i pragnienie niesienia pomocy tym, którzy odbijają się od drzwi do drzwi, szukając odpowiedzi na najbardziej fundamentalne pytania swojego życia.

Ludzie adoptowani ich problemy oraz miejsce w społeczeństwie

Społeczeństwo nie rozumie rozterek i braku przynależności, jaki towarzyszy osobom adoptowanym w życiu codziennym. Samotność to nieodłączna część ich życia. Jest nie tyle brakiem obecności fizycznej innych osób, ale często odczuciem wewnętrznej pustki. Może ona być dotkliwa dla tych, którzy zostali porzuceni przez swoich rodziców biologicznych lub rozdzieleni z rodzeństwem. Samotność staje się czymś więcej niż tylko brakiem towarzystwa. To doświadczenie, które zahacza o istotę ich tożsamości. Pytania pojawiają się jak lawina, gnębiąc umysł swoją nieuchronną obecnością: „Dlaczego ja?”. „Jak ich odnaleźć?”. „Czy warto szukać?”.

Rodzic biologiczny nie może szukać dziecka oddanego do adopcji

Historie, jakie kryją się za oddaniem dziecka do adopcji, są zadziwiająco różne: bieda, wstyd, używki, zagubienie w życiu, śmierć, młody wiek oraz wiele innych problemów prowadzących do tej sytuacji. Jednak żadna z nich nie przekreśla człowieka. Największy ból i poczucie bezradności w mojej pracy pojawia się, gdy rodzic biologiczny chce odnaleźć dawno porzucone dziecko. Mimo naprawionych błędów przeszłości, mimo wielu zmian, jakie wprowadził w swoje życie, nie zazna on przebaczenia od strony dziecka czy choćby brak informacji, jak potoczyły się jego losy dopóty, dopóki ono nie podejmie próby poszukiwań. Prawo stanowi, iż rodzic nie może poszukiwać dziecka, gdyż wraz z dniem adopcji prawnie staje się ono obcą osobą.

Rodzina biologiczna i adopcyjna wpływają na wiele aspektów życia

Jako osoby żyjące z rodzicami biologicznymi, nie zastanawiamy się nad kwestiami takimi jak choroby genetyczne, kim byli nasi przodkowie czy choćby skąd pochodzą nasze talenty. Kwestie te są dla nas oczywiste, bo znamy swoją tożsamość.

Dla ludzi adoptowanych ważne jest zrozumienie, że ich życie było kształtowane dwojako. Rodzina biologiczna wpłynęła na wiele jego aspektów. Natomiast rodzina adopcyjna, czyli ludzie, którzy ich wychowali, dzielili z nami radości i trudy dnia codziennego. To oni przekazali im wartości, nauczyli życiowych lekcji i pomogli zbudować fundamenty na dorosłe życie.

Osoby po adopcji stają się kompletnymi dopiero wtedy, gdy zintegrują dwie strony życia – tę, którą zawdzięczają korzeniom biologicznym, i tę, którą kształtowało codzienne otoczenie. To połączenie sprawia, że są unikalnymi jednostkami, bogatymi w różnorodność doświadczeń i perspektyw.

Niezapomniane historie z życia detektywa

Jedna z najbardziej pamiętnych spraw, którą się zajmowałam, dotyczyła trzech sióstr, które trafiły do domu dziecka. Wraz z dwójką ich rodzeństwa posiadaliśmy bardzo niewiele informacji – to było jak szukanie igły w stogu siana. Dodatkowe trudności pojawiły się po spotkaniach z różnymi instytucjami, które zatajały informacje i nie wykazywały ani chęci do współpracy, ani współczucia. Mimo to udało się połączyć losy całej piątki rodzeństwa. Dwie z sióstr zostały znalezione za granicą, a wiele faktów wskazywało na możliwą adopcję płatną, która w Polsce jest nielegalna.

Inna historia miała smutne zakończenie. Kobieta szukała swojej siostry bliźniaczki, z którą została rozdzielona tuż po narodzinach. Znaleziona siostra wiedziała o jej istnieniu, ale nie była zainteresowana nawiązaniem kontaktu, co okazało się być ciężkim szokiem i ogromnym ciosem dla poszukującej.

Najprzyjemniejszym momentem łączącym wszystkie historie jest pierwsze spotkanie a wraz z nim podsyłane do mnie zdjęcia. Często szokuje mnie podobieństwo osób, szybki proces nawiązania nici porozumienia czy też fakt, iż niejednokrotnie osoby mieszkały tuż obok siebie, a nigdy się nie spotkały.

Prawo adopcyjne — brak obowiązku informowania o adopcji

Moje liczne doświadczenia poszukiwawcze skłoniły mnie do przemyśleń na temat obowiązującego prawa adopcyjnego. Czy zastanawialiście się kiedyś, czy rodzice adopcyjni powinni ujawniać dziecku fakt adopcji? Kiedy jest najlepszy moment, aby powiedzieć dziecku o jego pochodzeniu? Niestety, spotkałam się z sytuacjami, w których osoba odnaleziona nie wiedziała, że została adoptowana. Choć takie przypadki są rzadkie, są niezwykle trudne i krzywdzące. Kiedy człowiek dowiaduje się, że całe jego dotychczasowe życie było oparte na kłamstwie, odczuwa podwójny zawód Po pierwsze, z powodu wielu lat oszustwa ze strony osób, które powinny być dla niego najważniejsze. A po drugie, z powodu poczucia odrzucenia przez rodzinę biologiczną. To podwójny cios od życia. Dlatego uważam, że dzieci oddane do adopcji powinny od najmłodszych lat być wychowywane w poszanowaniu dla swojego pochodzenia. Wprowadzenie takiego prawa mogłoby pomóc uniknąć późniejszych rozczarowań i cierpienia.

Życie po adopcji — osobiste refleksje detektywa

Praca detektywa jest niezwykle obciążająca, ale zarazem bardzo satysfakcjonująca. Na co dzień rozwiązuję problemy, tam, gdzie inni sobie z nimi nie radzą. Trzeba mieć w sobie dużo empatii, wiedzy psychologicznej i silny charakter, aby radzić sobie z całym ciężarem, jakim jesteśmy obarczani. Mimo emocjonalnego obciążenia, każdego dnia jestem wdzięczna, że mogę pomagać tym, którzy najbardziej tego potrzebują.

 

Kobiecy portal e-Wenus.pl to pierwsze źródło informacji o tym, co ważne dla kobiet.

Małgorzata Miklaszewska

Autorka: Małgorzata Miklaszewska – pasjonatka sportu, psychologii, książek oraz podróży. Współwłaścicielka Agencji Detektywistycznej Temida. Charakteryzuje mnie silny charakter, entuzjazm oraz ciepłe i pozytywne usposobienie. Prywatnie jestem spełnioną matką i żoną. Długo szukałam swojej specjalizacji w branży detektywistycznej, dopiero sprawy poszukiwań zaginionych oraz adopcji sprawiły, że nabrałam wiatru w żagle.

Miejsca w sieci:

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.