O co chodzi w filozofii Radykalnego Wybaczania?

You are currently viewing O co chodzi w filozofii Radykalnego Wybaczania?

Czy kiedykolwiek pomyślałaś o tym, że Twoi rodzice mogą być dla Ciebie uzdrawiającymi aniołami? Znasz to uczucie, gdy dostrzegasz, że trudne doświadczenie dla Ciebie z przeszłości po latach okazuje się dobrym doświadczeniem? Zauważyłaś w swoim życiu, że różne, niepołączone ze sobą doświadczenia stworzyły określony plan, dzięki któremu jesteś dziś w tym miejscu w którym jesteś, będąc osobą którą jesteś? Czym jest filozofia radykalnego wybaczania i w czym może pomóc?

Proces Radykalnego Wybaczania

Tego wszystkiego możesz doświadczyć, przechodząc przez proces Radykalnego Wybaczania:

 • Twój oprawca jest Twoim uzdrawiającym aniołem.
 • Zranił Cię, po to, by pokazać nieuleczone rany w Tobie.
 • W trudnych doświadczeniach możesz dostrzec podświadome korzyści.

Inna perspektywa, czyli stary a nowy paradygmat

Dostrzeżenie innej perspektywy naszych ran jest możliwe dzięki nowemu paradygmatowi na którym skupia uwagę filozofia Radykalnego Wybaczania. Nowy paradygmat różni się od starego tymi krótkimi pytaniami:

 • Stary paradygmat: Co jest nie tak z tą osobą?
 • Nowy paradygmat: Na czym polega perfekcja tego co dzieje się dla tej osoby?
 • Stary paradygmat: Dlaczego ta osoba taka jest?
 • Nowy paradygmat: W jaki sposób perfekcja przejawia się w życiu tej osoby?
 • Stary paradygmat: Jak mogę tę osobę zmienić / naprawić?
 • Nowy paradygmat: Jak mogę pomóc tej osobie zobaczyć perfekcję tego wydarzenia?

Dzięki temu odkrywamy, że dane wydarzenie nie zdarzyło się nam (bo np. na to zasłużyliśmy, daliśmy się nabrać, itp.), lecz dla nas (abyśmy mogli dostrzec wyparte emocje, przekonania i wzorce). Jednak, aby tak się wydarzyło, potrzebujemy otworzyć się na taką możliwość. Otworzyć się na chwilę na to, że emocje których doświadczyliśmy w danym zdarzeniu, poznaliśmy wcześniej. W tym celu pracujemy z linią życia. Jak otworzyć się na to, że emocje, których doświadczyliśmy jako kilkumiesięczne dziecko, znaliśmy już wcześniej? Tutaj warto wspomnieć o perspektywie duchowej o której wspomina Radykalne Wybaczanie.

Perspektywa fizyczna trudnych doświadczeń

Z perspektywy fizycznej, ziemskiej rana, którą ktoś nam zadał, jest najgorsza, jest niewybaczalna, być może nawet zagrażała naszemu przetrwaniu. Jednak Colin Tipping (twórca tej metody) podkreśla, że z perspektywy fizycznej powinniśmy wyciągnąć wnioski np. pójść do sądu czy poprosić o zadośćuczynienie, postawić granice w relacji z naszym oprawcą.

Perspektywa duchowa trudnych doświadczeń

Jednak z perspektywy duchowej, na której skupia uwagę Radykalne Wybaczanie, nie jesteśmy tylko ciałem, które doświadczyło tej tragedii, lecz posiadamy w sobie cząstkę boską, nieśmiertelną, duszę. Cząstka ta zamieszkująca nasze ciało, potrzebuje różnych doświadczeń, dla swojego wzrostu i rozwoju. Dlatego nawet to kilkumiesięczne dziecko, mogło znać już emocję, której doświadczyło np. w relacji z rodzicami, lecz nie poznało jej w tym życiu, a w poprzednim.

5 etapów Radykalnego Wybaczania

Jak wspomniałam, potrzebujemy otworzyć się na możliwość, że być może tak jest, że być może ta trauma miała mnie czegoś nauczyć, aby zrozumieć i zobaczyć czego dotyczyło konkretne doświadczenie, przechodzimy przez pięć etapów Radykalnego Wybaczania:

1. Opowieść historii z poziomu ofiary

Opowiadamy tutaj w pełni naszą historię, z perspektywy fizycznej, nie cenzurując, ani nie szczędząc słów. Tutaj możemy, a nawet powinniśmy, w pełni wyrazić nasz ból.

2. Poczucie i uwolnienie emocji

Pozwólmy sobie poczuć wszystkie emocje, nawet te, które staraliśmy się wyprzeć, a których doświadczyliśmy w związku z danym wydarzeniem. Czujemy te emocje w ciele, a następnie dajemy sobie możliwość, na uwolnienie tych emocji.

3. Porzucenie dawnej interpretacji

Uznajemy nasze myśli dotyczące tej sytuacji i osób, które miały na nią wpływ pośredni lub bezpośredni. Tutaj również mamy możliwość spróbować zobaczyć tę sytuację z perspektywy naszego oprawcy.

4. Przyjęcie nowej perspektywy

W tym momencie na podstawie omówionych wcześniej kroków, możemy zrozumieć to doświadczenie z perspektywy duchowej, o której wspomniałam na początku artykułu.

5. Zastosowanie procesu zmian na poziomie fizycznym i psychicznym

Jest to miejsce na ponowne podsumowanie całego procesu Radykalnego Wybaczania oraz dostrzeżenie, jakie zmiany możemy zastosować w naszym życiu, aby wspomniane wydarzenie nie wydarzyło się ponownie.

Korzyści z procesu Radykalnego Wybaczania

Proces Radykalnego Wybaczania pomaga nam zobaczyć nasze doświadczenie z innej perspektywy, jak również wyjść z krainy ofiar. Miejsca, gdzie wszystko dzieje się nam i przez nas samych. Krainy bezsilności i poddania do doświadczania naszego dalszego życia w naszej sile. Sile, ponieważ nawet, jeśli spotka nas coś trudnego w naszym życiu, to nie popadniemy już w obwinianie, a po prostu będziemy gotowi wziąć odpowiedzialność za nasze życie i wyciągnąć wnioski odnośnie dalszej kreacji kolejnych dni w naszym życiu.

A Ty w którym miejscu jesteś dziś w Twoim życiu? Jesteś gotowa otworzyć się na większą perspektywę Twoich doświadczeń życiowych?

Magazyn kobiet nowoczesnych e-Wenus.pl to miejsce, w którym znajdziesz wiele podobnych porad.

Patrycja MazurAutor: Patrycja Mazur – „wierzę w to, że relacja z rodzicami wpływa na nasze obecne życie zarówno prywatne, jak i zawodowe”. Dlatego na sesjach z Radykalnego Wybaczania wspieram w uwalnianiu zablokowanych emocji, przekonań oraz wzorców rodzinnych.

Miejsca w sieci:

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
 • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
 • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
 • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.