Miłość czy miłowanie? Sprawdź, jak stworzyć związek pełen miłości

You are currently viewing Miłość czy miłowanie? Sprawdź, jak stworzyć związek pełen miłości

Często obserwuję ludzi, którzy mówią „kocham tę osobę”, lecz przestają tworzyć, budować ten związek. Myślą, że wypowiedzenie słów: „kocham Cię” wystarczy, że to już wszystko, a według mnie to jest dopiero początek. Warto się na chwilkę zatrzymać i zastanowić: kiedy mówię „kocham”, co to tak naprawdę dla mnie znaczy? I nie mam tu na myśli samej definicji, choć od niej bym zaczęła. Sprawdź, jak tworzyć związek pełen miłości.

Czym jest miłość?

Wiele osób rozumie miłość jako jedynie emocjonalne uczucie, które pojawia się i zanika w zależności od okoliczności i stażu związku. Jednak prawdziwe miłowanie wymaga czegoś więcej niż tylko przeżywania intensywnych emocji. Miłość jest działaniem, które powinno być wykonywane świadomie i konsekwentnie. Dlatego kluczem do prawdziwego miłowania jest uznanie miłości jako działania. Miłość jako działanie oznacza, że jest ona czymś, co robimy dla drugiej osoby, ale także dla siebie. To nie tylko słowa, które wypowiadamy czy emocje, które odczuwamy, ale również czyny, które podejmujemy, aby wyrazić naszą miłość. To praktyczne, codzienne działanie, które świadczy o naszym zaangażowaniu, uważności na drugą osobę i trosce.

Miłość a odpowiedzialność za relacje

Kiedy miłość jest traktowana jako działanie, stajemy się bardziej odpowiedzialni za nasze relacje. Nie ogranicza się ona do chwilowego zachwytu czy romantycznego uniesienia, ale wymaga pewnego rodzaju pracy. To znaczy, że kochamy nie tylko wtedy gdy jest łatwo i wygodnie, ale także wtedy, gdy jest trudniej, gdy trzeba zmierzyć się ze swoimi lub/i partnera słabościami, lękami i ograniczeniami. Miłowanie oznacza uważne słuchanie i rozumienie potrzeb drugiej osoby i podejmowanie konkretnych kroków, ale także słuchanie siebie i pamiętanie o sobie. To codzienne budowanie związku. Miłość jako działanie oznacza okazywanie szacunku i docenianie drugiej osoby, wyrażanie wdzięczności i przejawianie życzliwości. To słowa, drobne gesty, okazywanie sobie czułości i intymność.

Nieustanne pielęgnowanie uczuć i relacji

Miłość jako działanie jest procesem ciągłego rozwoju i nauki. Wymaga od nas bycia świadomymi naszych działań i ich wpływu na drugą osobę, otwartości na dialog i zdolności do wyrażania swoich potrzeb i oczekiwań. Kluczem do prawdziwego miłowania jest gotowość do uczenia się siebie i siebie nawzajem. Dlatego zachęcam wszystkich, którzy pragną kochać w pełni i autentycznie, aby traktowali miłość jako działanie. Niech stanie się ona motorem naszych relacji i siłą, która inspiruje nas do podejmowania codziennych działań. Pomocne może być zadawanie sobie takich pytań: „Jak mogę dziś wyrazić miłość?” lub „Co zrobiłaby teraz miłość?”

P.S. I tylko przypominam — miłość zaczyna się od Ciebie, od miłości własnej, jeśli kochasz siebie, zdecydowanie łatwiej będzie Ci pokochać drugą osobę.

Angela Madejska: Jestem kobietą spełnioną, mamą, szczęśliwą partnerką, przyjaciółką i kreatorką świadomych relacji – coachem relacji. Pomagam ludziom odnaleźć ich własną drogę do szczęśliwych i trwałych relacji oraz radosnego życia. Wspieram kobiety na „życiowych zakrętach”, na nowo buduję ich poczucie własnej wartości i przypominam, jaką mają moc. Prowadzę warsztaty oraz sesje indywidualne i dla par. Stworzyłam autorską grę „Recepta na dialog” i poradnik „I żyli długo i szczęśliwie…albo nie”.

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.