Kobieta sigma kontra kobieta superbohaterka

You are currently viewing Kobieta sigma kontra kobieta superbohaterka

Silne kobiety, liderki biznesu, przedsiębiorczynie i business woman walczą o swoje, są produktywne, a siłą charakteru, pracowitością i kreatywnością, dorównują mężczyznom. Tak dzisiejszy sfeminizowany świat stara się przedstawiać obraz kobiety. Widzimy je na co dzień, na social mediach, czy w popkulturze. Jak filozofia stoicyzmu może pomóc kobietom w dzisiejszych czasach?

Wizerunek kobiety nowoczesnej

Obserwujemy coraz więcej superbohaterek, kobiet – żołnierzy, agentek specjalnych, czy postaci seryjnych morderczyń. Współczesna kobieta, idąc tropem nowoczesnych standardów, winna być zadbana i opiekuńcza wobec bliskich, choć w zasadzie nie są to jej priorytety. Kobieta XXI wieku ma być niezależna finansowo, stale rozwijać się, wspinać po szczeblach kariery, zaspokajać swoje żądze, dbać stale o nieskazitelny wizerunek i być aktywna w wydarzeniach społecznych i medialnych. Można pokusić się o stwierdzenie, że kobieta współczesna to uczestniczka rozpaczliwego wyścigu szczurów. „Gry o tron” spowodowanej mocno zakorzenionym w nas kompleksem bycia słabszymi od mężczyzn. Nieustanne próby udowadniania, że jesteśmy tak samo niezwyciężone, jak panowie, mogą być jednak bardzo męczące. Na pomoc przyjść mogą więc zasady stoickie.

Filozofia stoicyzmu w codzienności współczesnych kobiet

Stoicyzm to filozofia zapoczątkowana przez greckiego filozofa Zenona z Kition. Dzisiejszy świat serwuje nam pełen wachlarz emocji, pragnień i marzeń, w przeciwieństwie do niego stoicyzm skupia się bardziej na tym, co tu i teraz. Myśleć po stoicku to być niezależnym i ambitnym, ale nie w myśl zasady „po trupach do celu” a kierowaniem się cnotą, cierpliwością i ciężką pracą.

Stoik wie, że prawdziwego szczęścia nie osiągnie, dzięki ulotnym przyjemnościom, takim jak sława, pieniądze, czy romanse. Dla niego ważna jest siła woli i spokoju, dążenie do celu, ale zgodnie z wewnętrznymi wartościami i bez drogi na skróty, a jedynie poprzez systematyczną pracę. Myśl stoicka zachęca do przeżywania życia za pomocą rozumu i w atmosferze harmonii, bez wcześniejszego zakładania, że na pewno odniesiemy upragniony cel albo wręcz przeciwnie – porażkę. Filozofia stoicka zachęca do skupienia się na tym, co jest i co możemy zrobić, aby było lepiej.

Kobieta sigma we współczesnym świecie

W czasach, gdy najmodniej jest być kobietą alfa – głodną sukcesu i lubiącą być w centrum uwagi, warto spojrzeć na kobietę sigmę – stoicką przedstawicielkę płci pięknej. Kobieta sigma to zupełne przeciwieństwo modelowej kobiety współczesnej, dla której niezmiernie ważna jest aprobata innych. Sigma świetnie czuje się sama ze sobą. Nie próbuje być trendsetterką, nie chce ani przewodzić, ani podążać. Swoimi osiągnięciami nie musi się chwalić, gdyż po cichu i ze spokojem podchodzi do codzienności. Skupia się na karierze i własnym rozwoju, ale nie przedkłada ich nad wartościami takimi jak cnota i wrażliwość na potrzeby własne i innych. Sigma potrafi słuchać, co we współczesnym świecie, pełnym przeróżnych opinii i wielkich ego, jest rzadką umiejętnością. Kieruje nią ciekawość świata. Nie idzie utartymi, sprawdzonymi szlakami. Próbuje i podróżuje, bo chce wiedzieć, co wydarzy się dalej, a nie dlatego, że czeka ją za to nagroda czy uznanie. Nie oznacza to jednak, że postępuje pochopnie. Kieruje się rozumem – jej działania, nie są motywowane nikłymi zachciankami. Są rozplanowane rozważnie i przyszłościowo. Dla kobiety sigma samokontrola, uczciwość, determinacja, akceptacja rzeczywistości, samoakceptacja, spokój i cieszenie się samotnością są stoicką alternatywą na poskromienie dzisiejszego zabieganego świata.

Marta Malczewska

Czy będąc z natury pyskate, głośne i spragnione atencji nie jesteśmy w stanie zamienić się w sigmę? Wręcz przeciwnie. Kobieta musi dojrzeć do tego etapu. Jest to proces, który jest zależny od pracy nad sobą – od skupienia się na swoim wewnętrznym głosie, odstawieniu „zagłuszaczy” na bok. Na wyjściu ze świata social mediów i zapomnieniu o tym, co myślą inni ludzie, czy nad tym, czy już osiągnęłyśmy dostateczny sukces. Kobietą sigmą – kobietą stoicką może być każda z nas, która poszukuje w życiu dobra i prawdziwego szczęścia.

Autor: Marta Malczewska – melomanka, kobieta pracująca i największa fanka zespołu Depeche Mode. Interesują mnie: kultura, sztuka, śpiew i ciekawi ludzie.

FB: https://www.facebook.com/marta.malczewska.589

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.