Kawa po wietnamsku – w czym tkwi jej sekret?

You are currently viewing Kawa po wietnamsku – w czym tkwi jej sekret?
Kawa po wietnamsku

Kiedy myślimy o Wietnamie, często przychodzą nam na myśl obrazy bujnych pól ryżowych, hałaśliwych miast pełnych skuterów i bogatej kultury, która przenika każdy aspekt życia. Jednak warto skoncentrować się na tym, że Wietnam to przede wszystkim mekka wyjątkowych smaków i nietuzinkowych sposobów parzenia kawy, które robią furorę na całym świecie. Oto 3 przepisy na pyszną kawę po wietnamsku.

Phin — element wietnamskiego rytuału parzenia kawy

Każdy miłośnik kawy musi poznać Phin – niewielki, metalowy zaparzacz, który jest kluczowym elementem wietnamskiego rytuału parzenia kawy. W przeciwieństwie do zachodnich ekspresów ciśnieniowych – Phin działa grawitacyjnie. Powoli przesącza gorącą wodę przez zmielone ziarna, co pozwala uzyskać głęboki i intensywny smak kawy.

Rytuał picia kawy w Wietnamie

Kultura picia kawy w Wietnamie to nie tylko sposób na pobudzenie zmysłów, ale również istotny element codziennych praktyk. Wietnamskie kawiarnie, często będące prostymi ulicznymi straganami, są miejscami spotkań i rozmów. Wietnamczycy traktują parzenie i picie kawy jako moment zatrzymania się w biegu życia, chwilę na refleksję i odpoczynek. Ten kawałek kultury Azji przyciąga coraz więcej turystów, którzy chcą doświadczyć nie tylko smaków, ale także tamtejszych rytuałów.

3 przepisy na pyszną kawę po wietnamsku

– „Wietnamczycy wierzą, że kawa ma moc łączenia ludzi oraz zbliżania ich do siebie. Siadają razem, delektują każdym łykiem i dzielą się opowieściami. To dla nich okazja do refleksji, budowania więzi i wspólnego celebrowania prostych przyjemności życia. Obserwujemy to zjawisko również w Wi-Taj, gdy Goście zatrzymują się u nas i delektują się tradycyjną wietnamską kawą” – Linh Ziółkowska, manager warszawskiej restauracji Wi-Taj.

Kawa po wietnamsku: Ca phe nau

Kawa, która idealnie oddaje ducha wietnamskiej tradycji kulinarnej, gdzie równowaga smaków jest kluczowa. Gorzką kawę, której intensywność mogłaby być przytłaczająca dla nieprzyzwyczajonych podniebień, łagodzi się słodkim, gęstym mlekiem skondensowanym.

Kawa po wietnamsku: Ca phe sua da

Drugim z najbardziej znanych przykładów jest kawa przelewowa z lodem i skondensowanym mlekiem, która jest idealnym orzeźwieniem w upalne dni.

Kawa po wietnamsku: Ca phe trung

Kolejna wariacja na temat kawy w Wietnamie to kawa z jajkiem, która może przypominać polską kawę z koglem-moglem. W Wietnamie jest serwowana z warstwą puszystej masy jajecznej, często wzbogacanej wanilią i miodem. Efekt jest bardzo estetyczny – w przezroczystej szklance można podziwiać trzy warstwy, które powstają z kawy, skondensowanego mleka i jajka.

Kawa po wietnamsku w Polsce – gdzie można jej posmakować?

Jeśli Wietnam pozostaje na razie jedynie w sferze marzeń, kawy po wietnamsku można spróbować na przykład w Warszawie! Wi-Taj to restauracja, która oferuje prawdziwą wietnamską kawę. Może to właśnie ten smak pomoże przenieść się na chwilę do zatłoczonych ulic Hanoi?

 

Kobiecy portal e-Wenus.pl to wyjątkowe miejsce online, w którym przeczytasz o wszystkim, co ważne dla kobiet. Piszemy o festiwalach i świętach na świecie, kobiecym biznesie online oraz tym tradycyjnym, finansach, podróżach, ezoteryce czy dzielimy się poradami z działu dom i ogród.

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.