Joga hormonalna: recepta młodość, witalność i zdrowie

You are currently viewing Joga hormonalna: recepta młodość, witalność i zdrowie

Jeżeli miewasz kłopoty z nierównowagą hormonalną, z prawidłowym utrzymaniem wagi ciała, chorujesz na cukrzycę, czujesz się ospała, masz spadki energii w ciągu dnia lub jesteś w wieku okołomenopauzalnym, to ten artykuł jest odpowiedni dla Ciebie. Dowiedz się, czym jest joga hormonalna i poznaj przepis na młodość, witalność, zdrowie i lepsze samopoczucie.

Historia jogi hormonalnej

Jogę hormonalną rozpropagowała Dinah Rodrigues. Przez wiele lat praktykowała jogę, nauczała jej, aż rozwinęła swoisty odłam specjalnie wyselekcjonowanych ćwiczeń, skierowanych dla kobiet w okresie przekwitania. Z czasem zaczęły się nią interesować zarówno kobiety młodsze, z zaburzeniami hormonalnymi, jak również starsze, już po menopauzie, po to, aby zachować sprawność ciała i umysłu.

Hormony w życiu kobiety

Życie kobiety, cały czas, zdeterminowane jest pracą układu hormonalnego. Estrogen oraz progesteron to jedne z najważniejszych hormonów w organizmie kobiety. Podczas menopauzy ich poziom znacząco spada. Estrogeny skutecznie chronią nas przed zapadaniem na choroby serca, a także odpowiadają za około 400 procesów, które zachodzą w organizmie kobiety. Natomiast progesteron odpowiada za zagnieżdżenie się zarodka oraz utrzymanie ciąży. Zarówno niedobór, jak i nadmierne wytwarzanie hormonów, jest bardzo niekorzystne.

Jak przejść łagodnie przez menopauzę?

Przede wszystkim nie walcz za wszelką cenę o utrzymanie młodości. Po prostu z wewnętrzną, kobiecą mądrością – zaakceptuj ten stan i przyjmij go z czułością. Poświęcaj więcej czasu na obserwację siebie i swojego ciała. Troskliwie się nim opiekuj i zwracaj szczególną uwagę, na wszelkie sygnały płynące z wewnątrz. Zaopiekuj się sobą, tak jak dotychczas opiekowałaś się wszystkimi członkami swojej rodziny, bo my, kobiety – mamy wewnętrzne predyspozycje do roztaczania opieki nad wszystkimi. Jednak najpierw powinnyśmy zadbać o siebie.

Jak joga hormonalna pojawiła się w moim życiu?

Do mnie joga hormonalna przyszła w najlepszym możliwym momencie, gdy zbliżałam się do pięćdziesiątki i zaczynały się pierwsze objawy menopauzy. Miałam wahania nastroju podobnie jak podczas ciąży. Z pozytywnego nastroju, dosłownie w sekundę potrafiłam zmienić się w płaczącą mimozę. Sama nie bardzo rozumiałam co się ze mną dzieje i jak nad tym zapanować. Moje miesiączki też stały się nieregularne i obfite. I właśnie wtedy od moich ukochanych córek otrzymałam w prezencie wyjazd na warsztaty właśnie z jogą hormonalną. W związku z tym, że znałam i praktykowałam inny rodzaj jogi, bardzo się ucieszyłam. Na początku nie dowierzałam, że to przyniesie ulgę. Jednak już po drugich zajęciach poczułam efekty. Po powrocie z warsztatów postanowiłam kontynuować ćwiczenia w domu. Z czasem zmiany nastrojów zniknęły, nie wiadomo kiedy, a moja miesiączka znów była regularna. Był to dla mnie znak, że wszystko powróciło na właściwe tory. Teraz, dla podtrzymania efektów, ćwiczę jogę hormonalną tylko dwa razy w tygodniu, a regularne badania potwierdzają, że to mi wystarcza. Podstawowy zestaw ćwiczeń nie jest skomplikowany, a i czas trwania (ok. 15-30 min), uważam, że jest dla każdej z nas do zaakceptowania.

Zalety praktykowania jogi hormonalnej

Ćwiczenie jogi hormonalnej przywraca równowagę gruczołów odpowiedzialnych za produkcję hormonów oraz wycisza system nerwowy. Jest to naturalna metoda regulowania całego układu hormonalnego za pomocą odpowiednich ćwiczeń, oddechów oraz relaksacji. Polecana szczególnie dla kobiet w wieku 35+, które pragną zachować witalność młodość i zdrowie na długie lata. Daje wspaniałe efekty w połączeniu z jogą nidrą, która, jest nazywana jogą snu. Jest to technika relaksacyjna, polegająca na takim prowadzeniu naszego umysłu, aby był w stanie pełnego odprężenia, podczas gdy ciało jest w spoczynku. Ułatwia osiągnięcie stanu relaksu i świadomego snu.

 

Kobiecy portal e-Wenus.pl to źródło inspiracji i porad dla kobiet.

Zofia Piwowarczyk

Autor: Zofia Piwowarczyk – certyfikowana przez Kundalini Research Institute (KRI) instruktorka jogi kundalini, a także certyfikowana instruktorka jogi hormonalnej akredytowana przez Yoga Alliance Professionals Praktykująca joginka, wykonująca masaże techniką Access Bars. Prowadzi warsztaty i spotkania „Joga w Stodole” związane z jogą i zdrowym stylem życia w pięknym zakątku Warmii.

Miejsca w sieci:

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.