Jak uporać się z zadłużeniem? Zobacz, co na ten temat mówi mentorka finansowa!

You are currently viewing Jak uporać się z zadłużeniem? Zobacz, co na ten temat mówi mentorka finansowa!

Nie od dziś wiadomo, że jako społeczeństwo jesteśmy mocno zadłużeni. Niestety jest to dość złożone. Osoby, które są mocno zadłużone, nie zawsze mają dość siły, by zmierzyć się z tym problemem. Ogromny stres, brak wsparcia ze strony bliskich, nierzadko także depresja i inne choroby towarzyszą Polakom, którzy mają zaległości w spłatach kredytów. Mentorka finansowa podpowiada, jak zadbać o finanse.

Warto wspomnieć, że można próbować sobie poradzić nawet z dużym zadłużeniem, a pierwszym krokiem powinno być spisanie wszystkich pożyczek. Należy zastanowić się także nad tym, by poprosić o pomoc kogoś, kto zna się na przepisach i podpowie nam, jak działać w przypadku zadłużenia. Niezależnie od tego, czy jesteś osobą zadłużoną, czy może dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z kredytami, niezwykle istotne jest, by pożyczki były przemyślane, a nie zaciągane pod wpływem chwili i emocji.

Dlaczego zarządzanie długami jest takie ważne?

  1. Kontrola nad budżetem: Długi mogą być pułapką finansową, jeśli nie są odpowiednio zarządzane. Kontrolując i planując spłatę długów, unikamy niekontrolowanego wzrostu zadłużenia i chronimy nasz budżet. Przypomnę w tym punkcie o tym, że bardzo ważne jest prowadzenie swojego budżetu domowego, co pomoże nam świadomie zarządzać swoimi finansami.
  2. Zdrowa historia kredytowa: Dobra historia kredytowa otwiera drzwi do korzystniejszych warunków finansowych, takich jak niższe stopy procentowe i większa dostępność kredytu. To kluczowy element w życiu finansowym. Tym bardziej że często to kredyt jest jedynym sposobem, by zostać właścicielem własnego Em.
  3. Redukcja stresu: Brak kontroli nad swoim zadłużeniem często prowadzi do dużego stresu. Skoncentrowanie się na zarządzaniu nimi pozwala nam odczuwać większy spokój i pewność siebie.

Kroki, które pomogą zarządzać długami

  • Tworzenie budżetu: Pierwszym krokiem w zarządzaniu długami jest zrozumienie swojego budżetu. Określenie, ile możemy przeznaczyć na spłatę długów bez narażania się na trudności finansowe to klucz do sukcesu.
  • Analiza długów: Sporządź listę wszystkich swoich długów, wraz z ich saldami, stopami procentowymi i terminami spłaty. Jeśli nie wiesz, gdzie masz zaciągnięte pożyczki i kredyty, odezwij się do mnie — pomogę Ci to sprawdzić. To pozwoli Ci zrozumieć, z czym dokładnie masz do czynienia.
  • Negocjacja warunków: Jeśli masz kredyty lub pożyczki o wysokich stopach procentowych, rozważ możliwość negocjacji z wierzycielem w celu obniżenia stóp lub uzyskania lepszych warunków spłaty tego długu.
  • Plan spłaty: Przygotuj plan spłaty, który uwzględni wszystkie Twoje długi. Możesz zacząć od spłaty tych o najwyższych stopach procentowych lub wybrać metodę „kuli śniegowej”, zaczynając od tych o najniższych saldach, tak by powoli zamykać kolejne pożyczki, co da Ci poczucie, że można sobie z tym problemem poradzić.

Jeśli długów jest dużo i zdajesz sobie sprawę z tego, że być może do końca życia tego nie spłacisz, to pomyśl o rozwiązaniu takim jak upadłość konsumencka. To nie jest rozwiązanie dla każdego, jednak obowiązujące przepisy są na tyle przystępne, że nadal odnotowuje się wzrost składanych wniosków o upadłość. Napisz do mnie, a odpowiem Ci na pytanie, czy to jest dla Ciebie wyjście z problemów.

Jak budować zdrową historię kredytową?

1. Regularne spłaty: Spłacaj swoje długi zgodnie z harmonogramem, jaki został ustalony w umowie. Terminowe płatności są kluczowe dla Twojej historii kredytowej.

2. Rozsądne zaciąganie kredytów: Możesz rozważyć otwarcie karty kredytowej lub zaciągnięcie małego kredytu, jeśli go potrzebujesz. Ważne jest jednak, aby robić to w umiarkowany sposób i zgodnie z planem spłaty. Pamiętaj też, że karta kredytowa jest dobrym rozwiązaniem jeśli wiesz, jak z niej prawidłowo korzystać. W przeciwnym wypadku może być bardzo niebezpieczna dla Twoich finansów.

3. Monitorowanie swojej historii: Regularnie sprawdzaj swoją historię kredytową, aby upewnić się, że nie ma w niej błędów lub nieautoryzowanych wpisów. Błędne informacje mogą negatywnie wpłynąć na Twoją zdolność kredytową. Raport z Bik bez problemu można pobrać, by sprawdzić, jakie wpisy się w nim znajdują.

Zarządzanie długami i budowanie zdrowej historii kredytowej to proces, który wymaga zaangażowania i dyscypliny, ale przynosi ogromne korzyści. Daje przede wszystkim kontrolę nad finansami, otwiera drzwi do lepszych warunków finansowych i redukuje stres. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją finansową podróż, czy próbujesz poprawić swoją sytuację finansową, zrozumienie tych zasad jest kluczowe dla osiągnięcia stabilności finansowej i spokoju umysłu. Pamiętaj, że najważniejsze jest podejmowanie mądrych i przemyślanych decyzji finansowych. A jeśli już teraz borykasz się z problemami finansowymi — nie czekaj, zacznij działać. Nie pozwól na to, by Twoje zadłużenie powodowało w Tobie stres i strach otwierania skrzynki pocztowej.

Jeśli chcesz uwolnić się od swoich zobowiązań, odezwij się do mnie poprzez email lub media społecznościowe. Umówimy się na bezpłatną rozmowę, podczas której zrobię audyt Twoich finansów.

Grażyna Raniszewska: Edukatorka i mentor, ekonomistka, przedsiębiorczyni, współautorka ebooka „Pani Swoich finansów – Zarządzaj, Zdobywaj, Pomnażaj”. Pomogła ponad setce kobiet w poukładaniu ich finansów, pomaga wyjść z zadłużenia (często w wysokości kilkuset tysięcy złotych).

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.