Jak nauczyć się j.angielskiego? Poznaj sprawdzone sposoby

You are currently viewing Jak nauczyć się j.angielskiego? Poznaj sprawdzone sposoby

Mimo rozmaitości materiałów, aplikacji, narzędzi edukacyjnych oraz kursów językowych mnóstwo osób dorosłych dalej boryka się z niesatysfakcjonującą znajomością języka angielskiego. Obserwując dyskusje na forach biznesowych, często pojawia się podobny schemat: “chciałabym aplikować na to stanowisko, ale mój angielski kuleje” albo “pracodawca wymaga znajomości angielskiego na poziomie średniozaawansowanym, ja co prawda wszystko rozumiem, ale nie mogę się przełamać do mówienia”, albo “chodziłam kiedyś na zajęcia do szkoły językowej, ale to było dawno i już nic nie pamiętam”. Poznaj sprawdzone sposoby jak nauczyć się języka angielskiego.

Znajomość języka angielskiego w życiu i biznesie

Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? I co możemy zrobić, aby w końcu poczuć się pewniej w zglobalizowanym, anglojęzycznym świecie? Patrząc na przykład krajów, które wykazują powszechną biegłą znajomość języka angielskiego jako języka obcego, jak np. Szwecja, Dania czy Norwegia możemy popaść w kompleksy i zachodzić w głowę: “jak oni to robią”? Odpowiedź na to pytanie pomoże nam w zmianie przyzwyczajeń językowych i sprawi, że podejdziemy do nauki angielskiego ze świeżym spojrzeniem: holistycznie, merytorycznie i praktycznie.

Zmiana przyzwyczajeń językowych

Główną kwestią odróżniającą Polskę od krajów skandynawskich jest nasz system edukacji, który wydaje się być całkowicie impregnowany na fakt, że współczesne potrzeby językowe różnią się od tego, co było kiedyś. Jakie to potrzeby? Przede wszystkim potrzeba sprawnej i praktycznej komunikacji w języku obcym. Ten aspekt w szkole nie jest ćwiczony wcale, a jeśli już się to zdarzy, to odgrywane scenki czy dialogi w niczym nie przypominają prawdziwych interakcji, nie rozwijają autentycznie używanego słownictwa, a zatem są mało użyteczne w praktycznym ujęciu. Kolejna sprawa to otaczanie się źródłami anglojęzycznymi na co dzień, nie tylko podczas zajęć językowych. W krajach skandynawskich jest normą, że programy telewizyjne, filmy i seriale emitowane są w oryginalnej wersji anglojęzycznej i opatrzone napisami, a nie np. dubbingiem. Stworzona w ten sposób ciągła ekspozycja na język sprzyja osłuchiwaniu się i wchłanianiu go w sposób nieświadomy.

Jak uczyć się języka angielskiego?

Zmiana skostniałego systemu edukacji w polskich szkołach na bardziej nowoczesny to z pewnością potrzebne rozwiązanie, ale nie nastąpi ono z dnia na dzień. Czy to znaczy, że do tego czasu powinniśmy porzucić nadzieje o sprawnej nauce języków obcych? Skądże znowu! Efektywność i postępy w tej dziedzinie leżą w naszych rękach i są bezpośrednio związane z krokami, które podejmiemy i wytrwałością, z jaką będziemy je realizować.

Po pierwsze: systematyczność

Wiele szkół językowych będzie chciało przekonać Cię, że przeskoczysz poziom w miesiąc i to jeszcze przy minimum wysiłku. Nie tędy droga! Nauka języka to proces, który wymaga czasu, ma wzloty i upadki oraz wymaga sporego wkładu własnego, nawet jeśli uczestniczysz w zajęciach w szkole językowej (a to, co możesz robić, opisałam poniżej). Poddaj się mu i nie rezygnuj, tylko systematyczność da Ci zadowalające rezultaty!

Po drugie: analiza

Jak wspomniałam wyżej, umiejętności językowe są jak mięsień, który niećwiczony — zanika. Żeby do tego nie dopuścić, zwracaj uwagę na anglojęzyczne treści, które naturalnie otaczają Cię na co dzień i zastanów się nad tym, co widzisz/słyszysz. Przewiń piosenkę w momencie, w którym nie rozumiesz zwrotki i włącz opcję śledzenia tekstu razem głosem, a potem zanuć samodzielnie pod nosem. Stojąc w kolejce w hipermarkecie, przeczytaj anglojęzyczną wersję instrukcji użycia szamponu i zwróć uwagę na to, jak formułowane są polecenia: “namocz włosy”, “spień szampon w dłoniach” itd. To nic innego jak tryb rozkazujący! I tak czekasz do kasy, masz chwilę, by go odświeżyć.

Po trzecie: nie daj sobie wmówić, że gramatyka nie jest Ci potrzebna

Tak, zgadza się: mówienie to podstawa, ale nie da się mówić, nie mając rusztowania, na którym możesz się oprzeć. Obcowanie z gramatyką, w praktycznym ujęciu, jest niezbędne i wcale nie musi oznaczać nudnych, schematycznych ćwiczeń!

Po czwarte: nie ucz się słówek na blachę, zawsze osadzaj je w kontekście

Mózg lubi skojarzenia, w ten sposób lepiej zapamiętujemy i nowo poznana rzecz zostaje z nami na dłużej. Słówka warto grupować, np. po 3-5 w jednej puli i napisać z nimi krótką historyjkę lub dialog. Kontekst ma moc!

Po piąte: niezależnie od poziomu, staraj się regularnie mieć kontakt z praktycznym angielskim, nie ucz się od lekcji do lekcji.

Co możesz zrobić w tym aspekcie? Zmień ustawienia w telefonie/laptopie na anglojęzyczne. Przeczytaj artykuł (albo chociaż paragraf!) na interesujący Cię temat, najlepiej o czymś, o czym już wcześniej czytałaś po polsku. Jadąc samochodem do pracy, spróbuj komentować na głos, co widzisz za oknem, jakie budynki mijasz, co dzieje się na jezdni. Oglądaj ulubiony serial z napisami, jeśli jesteś bardziej zaawansowana to również anglojęzycznymi. Tego typu małe, ale częste i praktyczne ćwiczenia zbliżą Cię do płynności językowej znacznie szybciej niż robienie ćwiczeń z podręcznika, a Ty poczujesz, że masz realny wpływ na swój rozwój językowy.

Chcesz wyciągnąć swój angielski na wyższy poziom lub przełamać barierę w mówieniu? Czujesz, że zastałaś się językowo i trochę praktyki w obszarze Business English otworzy Ci drogę do zmiany pracy, awansu bądź wyjazdów służbowych? A może prowadzisz biznes i potrzebujesz profesjonalnego tłumaczenia materiałów promocyjnych, treści na stronę www albo potowarzyszenia w spotkaniu z międzynarodowymi kontrahentami? Z przyjemnością pomogę Ci zrealizować Twój językowy cel! Przeczytaj również artykuł pt.: Chcesz popracować nad sobą w Święta? To może być idealny czas na naukę języka obcego!

Agata Rogalińska: Jestem lektorką i tłumaczką języka angielskiego. Pomagam osobom dorosłym odkryć przyjemność z nauki j.angielskiego i wejść w fascynujący świat newsów, opinii i dyskusji “w oryginale”. Wspieram biznesy w rozwoju, oferując profesjonalne tłumaczenia pisemne i ustne. Let’s talk about it!

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.