Ceny w sklepach ciągle rosną. Na tę sytuację ma wpływ wiele czynników, a my – konsumenci – musimy się z tym zmierzyć. W związku z tym interesujemy się bardziej oszczędzaniem pieniędzy i żywności. Coraz częściej wprowadzamy do swojego życia zasadę „zero waste”. Nie mamy wpływu na ceny w sklepach, ale możemy zaoszczędzić na zakupie żywności. Jak? Sprawdź 10 sposobów na to, jak jeść zdrowo i tanio w tych trudnych czasach.
Spis treści
10 sposobów na to, jak jeść zdrowo i tanio
1. Kupuj mrożonki
Mrożenie jest najlepszą formą przechowywania żywności. To bogactwo witamin! Mrożonki poza sezonem są dużo tańsze niż ich świeże odpowiedniki np. truskawki w styczniu, które przyjeżdżają do nas z Hiszpanii – w dodatku drogie i bez smaku. Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest samodzielne mrożenie sezonowych warzyw i owoców. Pamiętaj, że nie mrozimy produktów na lata, tylko maksymalnie na kilka miesięcy.
2. Kupuj w sezonie
Sezon to dla nas głównie wiosna i lato, ale przecież są też warzywa sezonowe, które zbieramy jesienią. Co prawda jest ich mniejszy wybór, ale w tym czasie są najtańsze. Od września do końca zimy wybieraj jabłka, gruszki, żurawinę, orzechy, śliwki, warzywa korzeniowe, dynię, brokuły, kapustę, buraki, kiszonki, kiełki. Naprawdę z tych warzyw i owoców można wyczarować cuda!
3. Promocje
Oprócz warzyw i owoców zwróć uwagę na wędliny, mięso i ryby. Nawet jeśli promocja dotyczy zakupu większej ilości, to i tak się opłaca. Warto wtedy zamrozić te produkty. W ten sposób zaoszczędzisz trochę pieniędzy, nadal odżywiając się zdrowo. Warto zainstalować sobie aplikacje marketów na telefon – często znajdziesz w nich dodatkowe promocje dla użytkowników.
4. Kończąca się data ważności produktów
Warto spojrzeć na półkę z tymi produktami, bo można otrzymać na nie nawet 50% zniżki! Coraz więcej sklepów robi tego typu akcje, więc warto z nich korzystać. Czasami są to produkty, które mają jeszcze kilka dni ważności. Kupuj tylko te, które wiesz, że zdążysz wykorzystać.
5. Samodzielne mrożenie w sezonie
Idealnie, gdy możesz uprawiać swoje warzywa i owoce. Nie każdy ma taką możliwość, dlatego kupuj w sezonie od lokalnych gospodarstw. Na bazarkach, targowiskach i czasem przy większych marketach bywają rolnicy, którzy chcą sprzedać swoje produkty. Często są tańsze niż w sklepach, gdyż trafiają do Ciebie bezpośrednio od producenta. Możesz kupować i mrozić m.in.: truskawki, maliny, jagody, borówki, fasolkę szparagową, szpinak. Dzięki temu będziesz cieszyć się smakiem lata nawet w chłodne, zimowe dni.
6. Produkty w puszkach
To dobra opcja na zapasy w swojej spiżarni. Z warzyw strączkowych z puszek można zrobić pyszne pasty do kanapek. Są tanie i zdrowe! Lepszą opcją niż żywność w puszkach są produkty w słoikach lub mrożone – mają lepszy smak, ale ich cena może być wyższa.
7. Zioła na parapecie
Możesz wyhodować na parapecie własne zioła albo świeże kiełki. Ta opcja jest dużo tańsza, niż kupowanie w markecie. Nasiona, ziemia i woda do podlewania kosztuje mniej niż zioła kupione w sklepie. Poza tym zioła i kiełki to samo zdrowie!
8. Resztki zawekuj lub zamróź
Jeśli zostanie Ci z obiadu resztka mięsa z sosem, to możesz je zawekować albo zamrozić. Z resztek można też przygotować inny obiad na następny dzień np. zapiekankę z makaronem albo tartę z warzywami i mięsem. Nie wyrzucaj też warzyw z bulionu – można zrobić z nich na przykład warzywne kotlety lub wykorzystać jako farsz do pierogów.
9. Gotuj na kilka dni
Tak zwany meal prep robi się coraz bardziej popularny. To oszczędność czasu, pieniędzy i żywności. Po prostu gotuj większe porcje – następnego dnia można je odgrzać i obiad gotowy! Jeśli przyrządzasz potrawy wymagające użycia piekarnika, zrób je w jednym dniu – dzięki temu zaoszczędzisz trochę prądu.
10. Kupuj lokalnie
Warto poszukać w swojej okolicy lokalnych wyrobów, takich jak jaja, wędliny czy sery. Istnieje strona internetowa www.lokalnyrolnik.pl gdzie można zakupić swojskie wyroby. Możesz też poszukać grup na Facebooku, gdzie ogłaszają się rolnicy albo popytać znajomych. Może ktoś z Twoich znajomych ma za dużo takich produktów i chętnie Ci odsprzeda?
Staraj się też iść do sklepu z listą zakupów. To z pewnością zaoszczędzi Twój czas i pieniądze. Warto też robić tygodniowe jadłospisy, dzięki czemu będziesz wiedziała, czy Twoja dieta jest urozmaicona. Zastosuj porady i zobacz, że można jeść równocześnie pysznie, tanio i zdrowo! Zauważysz, że wcale nie musisz ograniczać się do taniej mielonki i suchej bułki. Po więcej porad zaglądaj do zakładki Przepisy i Finanse w magazynie nowoczesnych kobiet.