Dlaczego warto pisać (i kto Ci w tym pomoże)?

You are currently viewing Dlaczego warto pisać (i kto Ci w tym pomoże)?

Każda opowieść jest inna, bowiem tworzą ją inni ludzie. Chociaż każda z nas – kobiet – może wydawać się podobna do innej (tak po ludzku), to posiadamy jednak inne cechy osobowościowe, doświadczenia. Żyjemy w innych realiach (kulturowych, społecznościowych), borykamy się z innymi problemami, zaznajemy innych uczuć, inaczej podejmujemy decyzje. Nawet wtedy, gdy opiszemy problem, poruszany już wcześniej kilkakrotnie, nasze treści będą odzwierciedlały naszą osobistą historię, nasze przekonania – dlatego będą wyjątkowe!

 

Ponadto – od życia dostałyśmy różne zadania do wykonania. Słowa utrwalone przez nas na piśmie mogą wspomagać innych w rozwoju, dostarczać emocji, rozrywki, refleksji. Czasami powodują nawet zatrzymanie czasu, poprzez spisanie wydarzeń na kartkach pamiętnika. W dzisiejszych czasach dobrze napisany tekst sprzedaje również produkt czy usługę – wspomaga nasze poczynania w biznesie, pozwala zarobić większe pieniądze. Dlatego chcę Cię zachęcić do pisania tekstów, przelewania myśli na papier, budowania historii.

Pisanie jako terapia

Dla nas samych pisanie ma moc terapeutyczną. Nie uprawiasz jogi? Nie medytujesz? Nie biegasz? Pisz dziennik lub spisuj po prostu swoje myśli! Zapisaną kartkę możesz zachować lub wyrzucić! Spróbuj – i poczuj, że to działa! Wiem, patrzysz na opublikowany tekst w sieci, na książkę – i myślisz: „WOW! Ale ja nie umiem tak pisać…”. Napisz – najlepiej, jak potrafisz, a potem oddaj to, co stworzyłaś do redakcji. Pamiętaj, redaktorka i korektorka to osoby, którym – tak samo jak Tobie – zależy, aby tekst był doskonały. Nie bój się! Zmiany wprowadzone do twojej treści są tylko ich propozycją. Możesz ją przyjąć lub nie. TO TWÓJ TEKST.

W czym może Ci pomóc redaktorka lub korektorka tekstów?

 • ➡️ Przeczyta tekst, który chcesz opublikować na blogu, w social mediach – i zrobi wszystko, aby był doskonały.
 • ➡️ Wykona redakcję (korektę) książki, artykułu prasowego, e-booka, recenzji, poprawi newsletter. Podpowie, gdzie schowały się literówki. Przywoła do porządku rozbrykane wyrazy. Zaopiekuję się „sierotami”. Zwróci uwagę „szefcom”. Zadba o odpowiedni układ tekstu i ilustracji.
 • ➡️ Sprawdzi błędy logiczne, składniowe i interpunkcyjne w Twojej pracy dyplomowej. Uporządkuję przypisy. Przygotuje ją do wydruku. Zadba o to, aby odpowiadała ona wymogom uczelni. Tak, korektorka może to zrobić! Nie pisze natomiast wzorców prac dyplomowych, nie odnosi się do części merytorycznej pracy.
 • ➡️ Zapozna się z Twoim artykułem naukowym i zasugeruje ewentualne zmiany.
 • ➡️ Przyjrzy się ulotkom, plakatom, instrukcjom, opakowaniom. Stronie tekstowej i wizualnej tych produktów.

 

Redakcja to szerszy zakres działań. Zazwyczaj redaktorka czyta tekst jako pierwsza i poprawia go pod względem stylistycznym, merytorycznym, ortograficznym, interpunkcyjnym. Korekta to szlifowanie formy – usunięcie literówek, poprawienie interpunkcji, składni, itp. Ciekawostka: redaktorki i korektorki przed publikacją swoich tekstów oddają je (najczęściej) do korekty. Dlaczego? Znają swój tekst na pamięć i dlatego mogą nie zauważyć usterek. Często związane są z tekstem również emocjonalnie – i nie widzą jego wad.

Co zyskasz korzystając z pomocy redaktorki/korektorki?

 • ➡️ Oszczędność czasu (czas to pieniądz).
 • ➡️ Oszczędność pieniędzy (błędy mogą sporo kosztować).
 • ➡️ Korzystniejszy wizerunek Twojej marki.
 • ➡️ Większą sprzedaż produktu.
 • ➡️ Większą szansę na opublikowanie Twojego tekstu.

Potrzebujesz redakcji lub korekty tekstu?

Współpracując z drugim człowiekiem możemy więcej! Redaktorka (korektorka) pomoże Tobie, a Ty będziesz mieć więcej czasu na robienie tego, co kochasz! Więcej czasu – dla tych, których kochasz. Jak ja pracuję jako redaktorka i korektorka? Podaję gotowe rozwiązania – nie są one skomplikowane. Zachęcam do nauki i działania w zespole. Daję innym wiarę w swoje możliwości. Pomagam i staram się sprawić, by świat był lepszy. W pracy stawiam na profesjonalizm i kontakt za autorem tekstu.

Ruszasz ze mną w tę podróż? Znam się na błędach, ale mylę kierunki świata. I pamiętaj, boję się latać samolotem! Zdecydowałaś, że poradzisz sobie sama? Z różnych względów nie chcesz, nie możesz iść ze mną? Nie martw się! Znam rozwiązanie! Samodzielnie pracuj, sprawdzaj słowniki. W sieci znajdziesz sporo informacji dotyczącej języka polskiego. Zaglądaj czasami na mój profil, tam też publikuję małe dawki wiedzy, jak poprawnie pisać. Trzymam za Ciebie kciuki! Spróbuj pisać, nie czekaj na wenę, słyszałam, że to kapryśna dama.

 

Działaj śmiało! Masz prawo do błędów! Po więcej inspirujących treści zaglądaj do kobiecego magazynu e-Wenus.pl.

Bernadeta Łazarska: „Jestem redaktorką i korektorką tekstów. Praca z tekstem to moja pasja! Jestem również wolontariuszką TUDU – wspieram w tworzeniu tekstów, transkrypcji nagrań, dzielę się swoją wiedzą. Czasami piszę opowiadania – do szuflady. Prowadzę też dziennik wdzięczności.”

 • Instagram: @lazarskabernadeta

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
 • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
 • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
 • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.