Camino de Santiago, czyli szlak świętego Jakuba, jest pielgrzymką do samego grobu świętego Jakuba, który znajduje się w hiszpańskim mieście Santiago de Compostela. Z tego artykułu dowiesz się jak przygotować się do tej wędrówki.
Spis treści
Gdzie rozpoczyna się szlak świętego Jakuba?
Tak naprawdę swoją podróż możemy rozpocząć z każdego zakątka świata, jednakże istnieją również oficjalne szlaki, oznaczone znakami, strzałkami czy tabliczkami. Każdy wybiera drogę indywidualnie, taką, jaką chce. Na większości z nich przechodzimy przez miasta, miasteczka, wioski oraz totalne "odludzia".
Jak przygotować się do pielgrzymki do Santiago Compostela?
Najważniejsze jest rozsądne podejście do ilości rzeczy, które chcemy zabrać, bo piesza wędrówka z dodatkowymi kilogramami na plecach może nie okazać się taka łatwa. Drugim istotnym aspektem są bardzo wygodne buty oraz plecak, który pomieści wszystko, czego potrzebujemy. Ważne jest również jedzenie. My nosiliśmy ze sobą małą butlę z gazem i palnik, dzięki którym przygotowywaliśmy sobie posiłki samodzielnie. Czasami jadaliśmy w barach czy restauracjach, których było mnóstwo na szlaku Camino do św. Jakuba. Warto również pomyśleć o tym, gdzie chcemy spać. Istnieje wiele możliwości noclegów podczas pielgrzymki szlakiem świętego Jakuba – można zdecydować się na kempingi, hostele, namiot na dziko czy też albergue?
Czym jest albergue?
Albergue jest niczym innym jak schroniskiem dla pielgrzymów, którzy wędrują do grobu świętego Jakuba. Znajdują się tam łóżka, kuchnia, toalety, prysznice. Można wyróżnić dwa typy albergue – te "prywatne" oraz za donację. Prywatne mają swój cennik i kosztują różnie – od 5 do nawet 25 Euro, w zależności od miejscowości. Te za donację, jak sama nazwa wskazuje, nie posiada cennika, lecz każdy, kto korzysta z dobroci tych miejsc, zostawia tyle pieniędzy, ile uważa. Zazwyczaj znajdują się tam specjalne skrzynki, w których zostawiane są datki. Warto zastanowić się, ile po sobie zostawimy, bo następnego dnia przyjdą tam kolejni pielgrzymi, którzy tak jak my będą szukali schronienia i ciepłego posiłku, aby móc ruszyć w dalszą drogę. Ważną informacją jest to, że do albergue mają wstęp tylko i wyłącznie pielgrzymi, którzy udowodnią swoją pielgrzymkę Credencialem.
Czym jest Credencial?
Credencial jest to paszport pielgrzyma, który upoważnia do wstępu do albergue, jak i do odbioru naszej Composteli, czyli dyplomu, który otrzymujemy na koniec wędrówki w Biurze Pielgrzyma w samym Santiago de Compostela. W paszporcie pielgrzyma mamy pierwszą stronę, gdzie wypisujemy podstawowe dane, datę oraz miejsce rozpoczęcia szlaku, a także sposób odbywania wędrówki. Są różne wątpliwości – Camino można przejść pieszo, jadąc rowerem, konno, a nawet przepłynąć promem! Następnie w Credencialu mamy strony, na których należy zbierać pieczątki w celu udowodnienia naszej wędrówki.
Skąd brać pieczątki podczas pielgrzymki do Santiago de Compostela?
Z restauracji, barów, albergue, hosteli, kościołów, biur informacji turystycznych – w tych miejscach na 100% je otrzymasz. Ważne jest, aby regularnie zbierać pieczątki, np. jedna dziennie, a przy ostatnich 100 kilometrach szlaku, jeśli chcemy odebrać dyplom, należy zbierać już 2 pieczątki dziennie. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy korzystać z usług albergue oraz otrzymać papierową pamiątkę w Santiago.
Dlaczego ludzie wędrują do grobu świętego Jakuba?
Powodów może być wiele, jednak często pojawia się przy tym pytaniu watek "życiowego resetu" bądź intencji. Oczywiście można iść po prostu dla zabawy, chęci przygody i to też jest w porządku!
Na szlaku spotykamy wielu pielgrzymów i każdy będzie Cię pozdrawiał słowami "Buen Camino!" życząc Tobie dobrej i spokojnej drogi, dlatego na zakończenie ja również Wam powiem: Buen Camino!
Autor: Szymon Wnuk Lipiński z www.wypasemzkompasem.pl.