Bój się i rób – kluczem do spełnienia zawodowego

You are currently viewing Bój się i rób – kluczem do spełnienia zawodowego

W dzisiejszych czasach kobiety chcą się rozwijać, potrzebują od życia więcej. Chcą się czuć zadowolone i spełnione, nie tylko jako matki i piastunki domowego ogniska, ale również zawodowo. Jednak wiele z nich zmaga się z wewnętrznymi ograniczeniami, które wynikają z lęków i hamują ich rozwój osobisty, a co za tym idzie – karierę. Do tego dochodzą niewspierające komunikaty z otaczającego środowiska. Z tego artykułu dowiesz się jakie czynniki blokują rozwój osobisty i w jaki sposób zadbać o spełnienie zawodowe?

Przekonania a wiara w siebie i rozwój osobisty

Społeczeństwo często podświadomie przekazuje kobietom, że powinny być ostrożne, nie ryzykować i unikać stanowczych działań. Wychowywane w przekonaniu, że nie powinny wychodzić przed szereg i wyróżniać się z tłumu, w dorosłym życiu borykają się z brakiem pewności siebie i wiary we własne możliwości. Te głęboko zakorzenione przekonania i lęki stają się barierą, która znacznie ogranicza ich potencjał i możliwości rozwoju. A kiedy nadarza się okazja do awansu lub podjęcia nowych wyzwań, zwyczajnie nie starcza im odwagi, by sięgnąć po marzenia. Rozwój osobisty razem z wiarą w siebie i odwagą stają się tarczą, dzięki której możliwe jest przezwyciężenie strachu, realizacja marzeń i osiągnięcie spełnienia zawodowego. Ponieważ na rynku pracy kluczową rolę odgrywają nie tylko nasze umiejętności i wiedza, ale również kompetencje miękkie i to jak się sprzedamy.

Różne przyczyny lęku

Żeby móc rozmawiać o spełnieniu zawodowym, musimy wyjść od problemu – czyli lęku, który jest największą barierą i hamulcem przed zmianą. Przyczyn lęku jest wiele:

  • Boimy się, że się nie uda. Że znów doświadczymy porażki i będziemy źle o sobie myślały.
  • Boimy się, że wypadniemy gorzej w na tle innych.
  • Boimy się, że się uda, ale sobie nie poradzimy, że popełnimy błędy i otoczenie wyrobi sobie o nas negatywną opinię.

Okazja do podążania za marzeniami nie zdarza się często. Mówiąc „Na pewno się nie uda” odbierasz sobie szansę na lepsze jutro. Dlatego korzystaj z każdej nadarzającej się możliwości do samospełnienia.

Porównuj się tylko do siebie samej

Znasz to: „Nie będę aplikować, bo pewnie są inne dziewczyny z większym doświadczeniem”. Ale dlaczego porównujesz się z innymi? Pamiętaj, że jedyną osobą, do której możesz się porównywać, jesteś Ty sama, z wczoraj, dwóch miesięcy czy lat wstecz. Tylko na tej podstawie możesz obiektywnie ocenić swój postęp. Każda z nas jest inna. Znajdujemy się na różnych etapach życia. Mamy inne doświadczenia i umiejętności. Dlatego nie porównuj się z innymi, tylko z sobą z przeszłości.

Traktuj błędy jako cenną lekcję

A błędy? Są częścią rozwoju i cenną lekcję, dzięki której uczymy się szybciej i następnym razem jesteśmy wyczulone w podobnych okolicznościach. Doświadczenie wynika właśnie z popełnionych przez nas błędów.

Rozwijaj samoakceptację i odwagę

Kolejnym, co może blokować Twój rozwój osobisty, jest brak samoakceptacji i odwagi. Rozpoznanie swoich blokad, zastanowienie się, jakie mamy niewspierające przekonania o sobie i skupienie na tym, jaką mamy wartość, przekierowuje energię ze strachu, na to, co możesz przekazać światu. A wspierać Cię w tym będzie akceptacja i odwaga, która w kontekście kariery zawodowej oznacza nie tylko zdolność do podejmowania ryzyka, ale przede wszystkim do opuszczenia strefy komfortu.

Wyjście ze strefy komfortu

A rozwój zaczyna się właśnie tam. To moment opuszczenia bezpiecznej i przewidywalnej codzienności, będzie pierwszym krokiem do Twojej zmiany. Decyzja o zmianie pracy, start własnej działalności czy podjęcie nowych zadań – każda z tych sytuacji wymaga zmierzenia się z naszymi lękami. Jednak to właśnie w ten sposób, idąc w nieznane, otwieramy drzwi do nowych możliwości i ścieżek rozwoju.

Pewność siebie

Ostatnim elementem w przezwyciężaniu lęków i wewnętrznych blokad jest pewność siebie. Nasz wewnętrzny kompas, który pomaga stawiać czoła przeciwnościom i nie rezygnować w obliczu porażek. Pewność siebie to akceptacja, wiara we własne możliwości, odwaga oraz czułość dla samej siebie – świadomość, że jesteś cudowna, ale nieperfekcyjna, przyzwolenie na to, że czasem możesz odpuścić.

Mając te wszystkie atrybuty, jesteś wyposażona w niezbędne do osiągnięcia spełnienia zawodowego narzędzia. Nie zapominaj, że Twoim najgorszym wrogiem jest strach, ale jest on również naturalnym elementem zmiany i rozwoju. I trzeba go oswajać, ponieważ nie może stanowić bariery, tylko motywację do działania – niczym trema towarzysząca aktorowi przed wyjściem na scenę.

Podsumowując, aby osiągnąć swoje cele i marzenia, niezbędna jest praca nad rozwojem osobistym, bo nawet będąc fantastyczną ekspertką, bez szeroko rozumianej pewności siebie i odwagi, nie będziesz mogła w pełni wydobyć swojego potencjału. Dopiero mając te zasoby, jesteś bardziej skłonna do eksperymentowania, wdrażania śmiałych pomysłów i realizacji swoich celów. Mimo lęków i niepewności możesz osiągnąć swoje szczyty, jeśli tylko uwierzysz w siebie i odważysz się działać. Niech motto „Bój się i rób” będzie Twoim przewodnikiem w dążeniu do sukcesu i przypomina, że to właśnie stawiając czoła obawom, możemy odkryć pełnię potencjału i osiągnąć spełnienie w karierze zawodowej kobiet.

Paulina Bednarczyk

Autorka: Paulina Bednarczyk – jestem wirtualną asystentką, ale klientki mówią o mnie „Pani od e-booków”. Moja pasja do copywritingu i designu sprawia, że zawodowo zajmuję się: tworzeniem treści, projektowaniem e-booków i materiałów marketingowych, zarządzaniem mediami społecznościowymi moich klientek oraz dbaniem o kwestie administracyjne ich biznesów. Zawsze szukam sposobów na rozwój, dlatego prowadzę wywiady z inspirującymi kobietami w biznesie i doskonalę się w dziedzinie web designu. Po godzinach znajdziesz mnie na macie do jogi, w podróży lub podczas odkrywania nowych smaków.

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.