7 wskazówek na bezstresowe Święta Wielkanocne

You are currently viewing 7 wskazówek na bezstresowe Święta Wielkanocne

Wielkanoc to radosny czas świętowania z bliskimi. Jednak dla wielu osób, szczególnie nowoczesnych kobiet łączących rozwój zawodowy z macierzyństwem, presja przygotowań może generować stres. Sprzątanie domu, zakupy, wielkanocne tradycje, wielkanocne menu i związane z organizacją Świąt Wielkanocnych wydatki mogą przyprawiać o ból głowy. Okres Wielkanocy powinien być czasem odpoczynku spędzonym w rodzinnym gronie. Poznaj 7 wskazówek na bezstresowe Święta Wielkanocne.

Harmonogram przygotowań do Świąt Wielkanocnych

Święta Wielkanocne powinny być czasem odpoczynku, wdzięczności oraz celebrowaniem chwil spędzonych z bliskimi. Nie pozwól, aby stres zdominował ten wyjątkowy, wiosenny czas. Dlatego zaplanuj przygotowania do Wielkanocy z wyprzedzeniem. Pozostawienie wszystkiego na ostatnią chwilę nie jest najlepszym rozwiązaniem. Stwórz listę wszystkich spraw do wykonania przed okresem Wielkanocnym. Zapisz na niej absolutnie wszystko, w tym także wielkanocne menu, sprzątanie domu przed Wielkanocą, zakupy, wielkanocne tradycje i aktywności dla rodziny, zamówienie wielkanocnego cateringu, wielkanocne wypieki i przygotowanie dań na Wielkanoc czy wielkanocny wyjazd z rodziną. Nie zapomnij o wyborze prezentów na Wielkanoc czy wielkanocnych dekoracjach do domu i ogrodu.

Zrób wcześniej wiosenne porządki

Zaplanuj wiosenne porządki z wyprzedzeniem. Pierwsze dni marca to idealny czas na prace ogrodowe. Warto wówczas poszukać dekoracji i ozdób wielkanocnych. Drugi tydzień marca to odpowiedni moment, by zaplanować generalne porządki czy mycie okien przed Świętami Wielkanocnymi.

Wielkanocne dekoracje i ozdoby

Dwa tygodnie wcześniej warto udekorować dom i ogród ozdobami wielkanocnymi. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule pt.: Przegląd dekoracji i ozdób wielkanocnych. Tydzień przed Wielkanocą dekoruję dom wielkanocnymi tekstyliami, a mam tutaj na myśli wielkanocną pościel, wielkanocne poduszki czy wielkanocne ręczniki. To mój wyjątkowy rytuał, który nie tylko wprowadza kolory i wyjątkowy klimat w każdym wnętrzu, ale także pozytywnie nastraja domowników i gości.

Tradycje i zwyczaje wielkanocne

Jest mnóstwo zwyczajów i tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Tak naprawdę nie trzeba celebrować każdego z nich. Zachęcam, by tworzyć własne wspólnie z najbliższymi. Na popularności zyskują na przykład jarmarki wielkanocne, które stanowią wyjątkową okazję do zakupu wielkanocnych prezentów, smakołyków i dekoracji oraz do spędzenia czasu z najbliższymi. Popularną wielkanocną tradycją w Polsce jest święcenie pokarmów, które w wielkanocną niedzielę zjadamy podczas śniadania. Wiele osób nie wyobraża sobie Świąt Wielkanocy bez tradycyjnego poszukiwania wielkanocnych jajek czy śmigusa-dyngusa.

Przepisy na proste dania Wielkanocne

Święta Wielkanocne to także czas ucztowania i smakowania wielkanocnych dań i słodkości. Można zdecydować się na przygotowanie tradycyjnych wielkanocnych dań w menu na czas Świąt Wielkanocnych, wybrać spośród nich kilka ulubionych dań i słodkości albo przygotować je w zupełnie innej odsłonie. Wyróżnić wśród nich można przystawki na Wielkanoc, zupy na Wielkanoc, mięsa i sosy na Wielkanoc, świąteczne obiady na Wielkanoc, sałatki na Wielkanoc, a także mazurki, ciasta i babki wielkanocne oraz wiele wielkanocnych deserów. Jeśli jesteś kobietą zabieganą i zapracowaną, wcale nie musisz własnoręcznie przygotowywać mnóstwa wielkanocnych ciast, dań i słodkości. Świetną opcją jest zamówienie cateringu wielkanocnego z restauracji.

Wielkanocne podróże

Dobrym patentem na bezstresowe Święta Wielkanocne bez sprzątania, gotowania i wielkich przygotowań jest zorganizowanie wyjazdu na Wielkanoc z rodziną. Taki czas dla najbliższych spędzony w hotelu lub agroturystyce pozwoli skupić się w tym świątecznym czasie na wypoczynku i czasie z najbliższymi. Zastanawiasz się, gdzie spędzić Święta Wielkanocne? Wiele rodzin wybiera Wielkanoc w górach lub Wielkanoc nad morzem.

7 wskazówek na bezstresowe Święta Wielkanocne

Zadbaj o siebie przed Wielkanocą

Niezależnie od ilości przygotowań do Świąt Wielkanocnych nigdy nie zapominaj, że to Ty jesteś najważniejsza. Zaplanuj czas na rytuały pielęgnacyjne, spacer i odpoczynek. Bądź najważniejsza, ponieważ twoje samopoczucie ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego, a także samopoczucia w tym wymagającym czasie. Zwłaszcza jeśli czujesz się przytłoczona lub zestresowana, znajdź czas na spacer, lekturę książki, pracę w ogrodzie, jogę lub coś, co sprawi Ci przyjemność.

Mam nadzieję, że powyższe porady sprawią, że najbliższe Święta Wielkanocne i każde kolejne również spędzisz miło z rodziną i przyjaciółmi bez niepotrzebnego stresu.

Artykuł gościnny powstał przy współpracy z popularnym blogiem lifestylowym SposobyNaZycie.pl.

Renata Zielezińska

Aktywna zawodowo mama. Od 2012 roku prowadząca własny biznes. Pasjonatka copywritingu SEO i content writerka z ogromnym doświadczeniem. Wirtualna asystentka i wydawca i redaktor prowadząca 4 portale internetowe: kobiecy magazyn online i portal nowoczesnych kobiet e-Wenus.pl, portal biznesowy PolecanyBiznes.pl, portal kosmetyczno-urodowy TrustedCosmetics.pl oraz blog lifestylowy SposobyNaZycie.pl. Uwielbia poznawać ludzi biznesu, zaczytana w książkach pisanych przez praktyków biznesu. Przedsiębiorczyni uprawiająca jogę w ogrodzie i zafascynowana tematyką finansów. Szczęśliwa żona, mama Roberta i Amelki, praktykująca wdzięczność każdego dnia. Uzależniona od pisania, świec zapachowych i pysznej, aromatycznej kawy.