5 etapów pielęgnacji skóry twarzy

You are currently viewing 5 etapów pielęgnacji skóry twarzy

Codzienna pielęgnacja skóry wcale nie musi być wieloetapowa i tak wymagająca, jak u Koreanek. Poznaj 5 kroków w codziennej pielęgnacji cery, które stanowią absolutną podstawę. A są to: oczyszczanie, złuszczanie, tonizacja, pielęgnacja okolic oczu i nawilżanie.

Krok 1: oczyszczanie

Pierwszym krokiem podczas codziennej pielęgnacji twarzy jest oczyszczanie skóry mleczkiem, żelem bądź pianką. Formuła produktu uzależniona jest od typu skóry oraz wieku. Idealnym rozwiązaniem dla skóry suchej i wrażliwej w wieku 25-45 lat, jest zastosowanie mleczka 4 w 1. Natomiast w przypadku cery mieszanej i tłustej to postać żelu. Dla kobiet w wieku 45+ przy zaawansowanych oznakach starzenia się skóry, gdzie dochodzi do uszkodzenia skóry spowodowanego promieniowaniem słonecznym, występują widoczne przebarwienia oraz utrata jędrności i gęstości skóry, a także głębokie zmarszczki produkt do demakijażu powinien być w formie pianki. Najlepiej, aby kosmetyk na wstępnym etapie nie tylko oczyszczał i rozjaśniał skórę, ale delikatnie złuszczał martwą warstwę naskórka, nie zaburzając jego warstwy hydrolipidowej. Przy wczesnych i umiarkowanych oznakach starzenia się skóry polecam stosowanie produktu o działaniu anti-aging. W kosmetykach oczyszczających szukaj peptydów – związki hamujące powstawanie wolnych rodników i odbudowujące białka podporowe skóry, czyli kolagen i elastynę oraz witaminy B3. Receptura kosmetyku do skóry suchej i normalnej koi i wygładza, natomiast do skóry mieszanej i tłustej, redukuje nadmiar wydzielanego sebum bez uczucia przesuszenia.

Krok 2: złuszczanie

Drugim krokiem jest wykonanie zabiegu peelingu, którego zadaniem jest złuszczenie warstwy zrogowaciałych komórek. Jest to zabieg przeprowadzany w domu, który znacząco wpływa również na spłycenie zmarszczek, odsłaniając jaśniejszą, zdrowiej wyglądającą cerę. Dodatkowym atutem jego stosowania jest poprawa mikrokrążenia i lepsze ujędrnienie skóry. Ruchami okrężnymi do góry i na zewnątrz delikatnie i na mokro masujemy twarz opuszkami palców przez około 1-2 minuty. Uzupełnieniem tego etapu pielęgnacji jest zastosowanie preparatu zwężającego pory.

Krok 3: tonizacja

Trzecim krokiem jest tonizacja, czyli przywrócenie lekko kwaśnego pH skóry. Zachowanie optymalnego pH i prawidłowego nawilżenia skóry czyni skórę odporną na wpływ czynników drażniących, bakterii i alergenów. A w efekcie zapobiega występowaniu stanów zapalnych, podrażnień i chroni przed utratą wody. Tonizowanie skóry twarzy, szyi i dekoltu za pomocą toniku warto wykonać po umyciu i oczyszczeniu cery podczas porannych i wieczornych rytuałów pielęgnacyjnych. Można nałożyć niewielką ilość płynu na dłoń, rozcierając drugą dłonią i delikatnie wklepujemy produkt na twarzy. Nie używamy płatków kosmetycznych, aby nie naruszyć naturalnej bariery ochronnej skóry chroniącej przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego. Istotnymi składnikami toników są:

  • Kwas hialuronowy, który zatrzymuje wodę w skórze, intensywnie nawilża i wypełnia zmarszczki.
  • Witamina B3 zmniejsza utratę wody przez skórę oraz chroni przed promieniowaniem UV.

Dzięki tonizowaniu skóra szybciej się regeneruje, a płyn staje się dodatkowym nośnikiem związków czynnych zawartych w serum i kremach. Najlepiej kosmetyki te nakładać na wilgotną skórę po aplikacji toniku, ponieważ to ułatwi wnikanie w głębsze warstwy skóry.

5 etapów pielęgnacji skóry twarzy

Krok 4: pielęgnacja okolic oczu

Czwartym krokiem jest delikatne wklepanie kremu pod oczy z wyciągiem z alg opuszkami serdecznych palców. Technika ta nie naciąga skóry wokół oczu i kontynuuje masaż, nie doprowadzając do zastojów limfatycznych. Dzięki temu niweluje opuchnięcia i wspomaga wnikanie kremu w skórę. Bardzo ważnym składnikiem kosmetyków do okolic oczu są lipidy, charakteryzujące się obecnością nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które likwidują stany zapalne naskórka.

Krok 5: krem nawilżający

Piątym krokiem jest aplikacja kremu o działaniu nawilżającym zarówno o poranku, jak i wieczorem. Codzienne stosowanie kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi zapewni ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. W recepturach kosmetyków z filtrem SPF warto szukać antyoksydantów, które nie tylko pielęgnują skórę, ale także zapewniają jej ochronę przed stresem oksydacyjnym. Jeśli mamy do czynienia z zaburzoną barierą hydrolipidową, podrażnieniami stosujemy serum na dzień zawierające między innymi ekstrakt z opuncji figowej oraz kremy z ceramidami, cholesterolem, kwasami tłuszczowymi.

Jak widać, codzienny rytuał pielęgnacji skóry twarzy może być prostą, przyjemną, a nawet odprężającą czynnością, którą warto wykonywać o poranku oraz wieczorem. Jego zwieńczeniem o poranku powinno być nałożenie kremu CC bądź podkładu pielęgnacyjnego i wykonanie makijażu.

Więcej podobnych porad znajdziesz na portal dla kobiet e-Wenus.pl.

Elżbieta Rusinek-PrystupaAutor: dr Elżbieta Rusinek-Prystupa – absolwentka Wydziału Chemii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Autorka publikacji i artykułów branżowych z dziedziny kosmetologii. Doradca ds. pielęgnacji i wizażu. Ma doświadczenie w branży beauty, w zakresie budowania biznesu i sprzedaży bezpośredniej kosmetyków selektywnych marki Mary Kay.

Miejsca w sieci:

Redakcja e-Wenus.pl

Wyjątkowy cyfrowy magazyn i najlepszy kobiecy portal e-Wenus.pl tworzony jest przez kobiety i dla kobiet. Magazyn o współczesnym świecie widziany oczami kobiet porusza istotne dla nich tematy. Naszymi czytelniczkami są kobiety nowoczesne, czyli:
  • Przedsiębiorcze Polki prowadzące własne firmy i działalność nierejestrowaną, a także te pracujące na etacie.
  • Mamy poświęcające się macierzyństwu lub łączące pracę zawodową z wychowywaniem dzieci.
  • Kobiety niezależne i singielki, które mają odwagę żyć według własnych zasad.
Chcemy być inspiracją dla innych kobiet dzielić się poradami na wiele życiowych kwestii i zachęcać do rozwoju w każdej dziedzinie życia. Piszemy o wydarzeniach i książkach dla kobiet, a także o finansach, stylu życia, pracy i biznesie, hobby, ezoteryce, rozwoju osobistym, modzie, urodzie, zdrowiu, zakupach, kulturze, wnętrzach i kobiecych pasjach jak np. w cyklu artykułów pt. Pasjonatki.